Zemiakove recepty

ZEMIAKOVÉ RECEPTY

 

NIEKOĽKO VŠEOBECNÝCH ZEMIAKOVÝCH RÁD

 

  • Nové zemiaky kupujeme len v takom množstve, ktoré spotrebujeme, aby sme ich zbytočne neskladovali.
  • Zemiaky sa musia skladovať v chladnej, suchej, no predovšetkým tmavej miestnosti. Pôsobením svetla môžu zozelenieť a  vytvárať zdraviu škodlivý solanín.
  • Pred varením ich dôkladne zbavte klíčkov, pretože aj tie obsahujú jedovaté látky.
  • Na varenie v šupke vyberáme približne rovnako veľké zemiaky, aby sa uvarili rovnomerne.
  • Keď varíte zemiaky v šupke, vodu osoľte – vtedy nepopraskajú. Alebo pridajte do vody cca 1 PL oleja.
  • Pred prípravou ich dobre umyjeme pod tečúcou vodou, aby sme pri čistení na nich nepreniesli povrchovú špinu. Po očistení ich ešte vcelku umyjeme. Krájame ich až tesne pred varením. Pokrájané už neumývame, pretože vitamín C sa ľahko vyplavuje do vody.
  • Očistené zemiaky nenechávame stáť na vzduchu, lebo aj takto sa z nich stráca vitamín C.
  • Čistíme ich len nožmi a škrabkami z nehrdzavejúceho kovu, ktorý neoxiduje, lebo vitamín C je citlivý aj na to .
  • Staré a  nové zemiaky neobsahujú rovnaké množstvo škroboviny, preto ich treba ináč pripravovať. Staré zemiaky vkladáme pri varení do studenej vody, nové do vriacej.
  • Po uvarení ich ihneď scedíme, aby z nich unikla prebytočná para, chvíľku ich necháme odokryté a potom hneď zakryjeme.
  • Ak potrebujeme, aby boli zemiaky rýchlejšie uvarené, pridáme do vody trocha prášku do pečiva.
  • Staré zemiaky získajú vynikajúcu chuť, keď do vody, v ktorej sa varia, pridáte trochu cukru, mlieka alebo trochu citrónovej šťavy ( octu ).
  • Pre chuťové variácie môžete niekedy variť zemiaky v mlieku, v mäsovom vývare, alebo použite na ochutenie vody hotové maggi či vitana kocky ( hubovú, mexiko, bazalkovo-cesnakovú atď.).
  • Ak pri varení pridáme do vody trocha tuku, zemiaky nevykypia.
  • Najchutnejšie sú zemiaky uvarené v pare, majú aj najmenšie straty vitamínov. Nemusíte hneď vlastniť parný hrniec – dajú sa využiť dierkové vložky do hrncov, kovové cedidlá, pri menšom množstve aj paráčik na knedlík.
  • Keď po uvarení zemiaky v šupke prudko schladíte, budú sa ľahšie šúpať.
  • Jemnú šupku z nových zemiakov odstránime drôtenkou, alebo zoškrabaním ostrým nožíkom.
  • Pečené zemiaky budú chutne chrumkavé, ak surové plátky vopred posypete múkou, a až potom ich vložíte do horúceho oleja.
  • Aby sa zemiaky krajšie upiekli, solíme ich až ku koncu pečenia, alebo po upečení.
  • Ak máte radi hranolky, ale zároveň sa chcete stravovať zdravšie, vysypte mrazené hranolky na plech a upečte ich bez tuku v rúre do ružova. Pri pečení ich párkrát prevrátime vidličkou, aby sa rovnomerne opiekli. V kuchynke sa dá kúpiť aj špeciálny plech na hranolky s  kanálikmi a  otvormi, cez ktoré prebytočný tuk odkvapká – musíme ho ale podložiť o  prepážku nižšie plným plechom, aby ste potom hodiny nedrhli rúru.
  • Ak robíme hranolčeky z čerstvých zemiakov, pripravujeme ich obdobným spôsobom, ale na plechu ich podlejeme troškou vody, do ktorej rozmiešame cca  1 PL oleja. Pre obmenu chuti môžeme pridať do vody roztlačený cesnak, alebo cesnakový prášok, alebo ich podliať vývarom a pod. – viď. vyššie / varenie zemiakov.
  • Ak chcete zemiakové hranolky vyprážať budú jemnejšie, ak ich ešte pred vyprážaním surové rýchle ponoríte do vriacej vody, potom hneď do studenej vody a poriadne ich osušíte. Pred vyprážaním ich nesolíme, lebo by zvlhli a scvrkli sa.
  • Hranolky nikdy neohrievame znovu v tuku, ale v pare nad hrncom. Zostanú tak oveľa chutnejšie a menej mastné.
  • Zemiaky v  alobale pri dusení nepopraskajú, ak ich vopred poprepichujete vidličkou a až potom zabalíte do fólie.
  • Ak chcete grilovať veľké zemiaky, najprv ich trocha predvarte, potom zabaľte do alobalu a položte na gril. Rýchlejšie zmäknú.
  • Pred zohrievaním v mikrovlnke zemiaky trochu pokropte vodou – neobschnú.
  • Postrúhané zemiaky najviac strácajú vitamín C, preto ich hneď posypeme múkou alebo polejeme tukom a pripravujeme čo najrýchlejšie.
  • Cesto na zemiakové placky nestmavne, ak doň pridáte postrúhanú mrkvu.
  • Ak pridáte do cesta trocha prášku do pečiva a  necháte ho chvíľu odležať,  placky budú stráviteľnejšie.
  • Zemiakové placky ostanú aj po upečení krásne zlatožlté, ak pridáte do nastrúhaných zemiakov trocha horúceho mlieka.
  • Ak nemáte robot, a nechce sa vám strúhať zemiaky na placky na strúhadle, skúste použiť strojček na mäso alebo strúhanku.
  • K zemiakovým plackám alebo haruli môžete podávať aj bielu kávu – je to chutná kombinácia a zaženie smäd rýchlejšie ako pivo alebo limonáda.

·         Ak vám zemiakové lupienky zmäknú ( ale to isté platí aj o slaných tyčinkách alebo syrovom pečive), vložte ich na niekoľko minút do teplej rúry a budú opäť chrumkavé.

·         Pri príprave zemiakovej kaše používajte len horúce mlieko. Ak použijete iba vlažné, či dokonca studené, bude kaša menej chutná aj vzhľadná.

·         Zo zbytkov zemiakovej kaše môžeme na druhý deň uvariť polievku, okoreníme ju nasekanou petržlenovou vňaťou  ( prípadne ju vylepšíme rozhabarkovaným žĺtkom, ktoré povaríme ) a doplníme opraženou žemľou či chlebom.

·         Ak zemiakové cesto dlhšie stojí, redne. Preto ak vás niečo zdrží pri príprave zemiakových knedlíkov, šišiek alebo iného jedla, zapracujte do cesta ešte trochu múky.

·         Ak chcete dodatočne mierne zahustiť polievku ( alebo aj omáčku ) spravte to takto: hneď ako sú všetky suroviny v polievke dovarené, pridajte do nej najemno postrúhaný zemiak a krátko spolu povarte.

·         Presolenú polievku napravíte tak, že v nej uvaríte niekoľko malých zemiakov, ktoré potom môžete použiť ako prílohu.

·         Ak už nemáte iné len namrznuté zemiaky, a nemáte práve možnosť kúpiť iné, skúste toto: preneste ich do tepla a nechajte niekoľko dní „vydýchať“. Tým sa stratí časť cukru, ktorý sa v nich vytvoril. Takéto zemiaky potom varte tak, že ich olúpete, namočíte do teplej vody a uvediete do varu. Prvú vodu zlejete a až v druhej vode ich dovaríte. Pre zlepšenie chuti môžete do vody pridať aj trochu octu – ale užitočné vitamíny alebo minerály z nich takto nenávratne zmiznú.

·         Omrznuté, sladkasté zemiaky môžeme využiť najmä na prípravu sladkých a múčnych pokrmov a na vyprážanie.

·         Pri dusení zemiaky vkladáme do rozohriateho tuku a podlievame vriacou vodou, vývarom alebo inou tekutinou. Zalievame ich tak, aby boli vodou len zakryté.

·         Zemiaky varíme, dusíme či pečieme prikryté, sú tak chutnejšie a najmä majú menšie straty na živinách.

 

 

 

FRANCÚZSKE ZEMIAKY

1 až 1 ½ kg  zemiakov, 3 vajcia, 25 dkg vareného údeného mäsa alebo nejakej vhodnej klobásy ), ½ l mlieka, 3 dkg tuku, soľ, mleté čierne korenie

Olúpané surové zemiaky nakrájame na tenké plátky. Vyložíme z nich vo vymastenom a strúhankou vysypanom pekáči prvú vrstvu. ( Ak si zemiaky deň vopred uvaríme v šupke, a na druhý deň ich nakrájame na kolieska, jedlo bude skôr upečené ). Prvú vrstvu osolených a okorenených zemiakov posypeme na kocky nakrájaným údeným mäsom ( alebo pokladieme kolieskami klobásy ). Ďalšou vrstvou  je na kocky nakrájané vajce na tvrdo, ktoré trocha pokvapkáme olejom. Potom vrstvy opakujeme do vypotrebovania surovín, poslednou vrstvou sú zemiaky. Dáme do rúry piecť a asi 20 minút pred koncom pečenia všetko zalejeme mliekom s trochou vegety a mletého čierneho korenia ( môžeme v ňom prípadne rozhabarkovať jedno surové vajce ) a dáme do ružova zapiecť. Pri surových zemiakoch pečieme jedlo celkove  cca 1 ½ hodiny.

Obmena: Moja svokra ( takže teraz už občas aj ja ) robí francúzske zemiaky s klobáskou - kolieska si najprv opečie s nadrobno nakrájanou cibuľkou, potom už vrstvy nekvapká olejom. Okrem posekaného vajíčka pridáva ešte na jednu vrstvu  jednu, nadrobno nasekanú, stredne veľkú kyslú uhorku. Poloupečené zaleje mliekom alebo smotanou rozšľahanou s vajíčkom.

 

FRANCÚZSKE ZEMIAKY S HUBAMI

1 kg menších zemiakov, 2 vajcia na tvrdo,  30 g masti alebo oleja, 500 g čerstvých húb              ( alebo primerané množstvo sušených, vopred namočených ), 80 g cibule, 40 g masla, soľ, mleté čierne korenie, asi 4 dl  mlieka a 1 vajce

Umyté zemiaky dáme uvariť v šupke. Vychladnuté olúpeme, pokrájame na plátky a polovicu uložíme na vymastený pekáč. Osolíme ich a posypeme hubami, ktoré sme udusili na cibuli. Na huby poukladáme na kolieska pokrájané vajcia na tvrdo, osolíme, okoreníme a pokryjeme druhou vrstvou zemiakov. Znovu osolíme, pokvapkáme rozpusteným maslom a dáme na 20 minút piecť. Potom zemiaky vyberieme a zalejeme mliekom, v ktorom sme rozšľahali vajce. Zapečieme do zlatohneda.

 

HALUŠKOVÉ CESTO

600 g surových zemiakov, 200 g hladkej múky, soľ ( prípadne 1 vajce, ale nie je nutné )

Zemiaky postrúhame na jemnom strúhadle ( majetnejší šťastlivci rozmixujú s použitím príslušného nadstavca ) a vymiešame ich s múkou a soľou na hladkú hmotu. Cez haluškáreň pretláčame do vriacej vody. Keď vyplávajú navrch, vyberáme ich dierkovanou naberačkou a podávame podľa zvoleného spôsobu.

 

HALUŠKY S  BRYNDZOU,  S  KAPUSTOU, SO SYROM ALEBO S TVAROHOM

Halušky zo zemiakového haluškového cesta, 400 g bryndze, tvarohu, údeného syra alebo kyslej či sladkej hlávkovej kapusty, cibuľa, rastlinný olej, údená slanina alebo kyslá smotana

Pri bryndzovej variante uvarené halušky dáme do kastróla s vyškvarenou masťou z údenej slaninky, pridáme       400 g bryndze a  dobre premiešame. Na tanieri posypeme vyškvarenými kockami údenej slaniny. Pri kapustovej variante si na cibuli pokrájanej nadrobno najprv udusíme kapustu, ktorú po zmäknutí popražíme a zmiešame s haluškami. Môžeme posypať škvarkami, alebo na každú porciu dáme za lyžicu kyslej smotany ( pri kyslej kapuste ). Syrový variant – rozškvaríme si údenú slaninku, pokrájanú nadrobno, pridáme uvarené halušky a postrúhaný tvrdý údený syr alebo oštiepok, a podávame poliate hustou kyslou smotanou – tzv. furmanské halušky. Ak máme chuť na tvarohové halušky upražíme nakrájanú údenú slaninku, vložíme halušky, premiešame dobre s tvarohom, a na každú porciu môžeme dať 2 PL kyslej smotany.

 

 

 

 

CHAMELEÓNKY

600 g zemiakov, soľ, 125 g hladkej múky, 125 g polohrubej múky, 2 viazaničky čerstvého kôpru ( veľmi veľa kôpru ), tvaroh

Zemiaky najemno postrúhame, osolíme a zmiešame s hladkou a polohrubou múkou. Hustota cesta musí byť taká, že keď do cesta zapichneme lyžicu, nemala by hneď spadnúť. Nakoniec primiešame veľa najemno pokrájaného kôpru. Halušky pretlačíme do vriacej vody a zavaríme – uvarené sú vtedy, keď vyplávajú na povrch. Posypeme ich tvarohom a premiešame. Pri menej diétnej forme ešte môžeme pridať rozpustené masielko.

 

CHLPATÉ KNEDLÍKY

200 g  uvarených zemiakov, 700 g surových zemiakov, 1 vajce, soľ, 250 g hrubej múky, voda, 20 g rastlinného tuku na poliatie

Surové zemiaky očistíme, umyjeme a postrúhame najemno. Necháme ich odstáť a hnedú vodu, ktorá sa vyzrážala zlejeme. Potom k nim pridáme vychladnuté, uvarené a postrúhané zemiaky, vajce, soľ, múku a  vypracujeme hustejšie cesto. Formujeme z neho knedličky, ktoré varíme v osolenej vriacej vode asi 8 – 10 minút, kým nevyjdú na povrch. Uvarené knedlíky vložíme do vopred pripravenej udusenej kyslej kapusty, premiešame a polejeme rozohriatym tukom. Alebo ich po uvarení polejeme opraženou slaninkou s cibuľou a kyslú dusenú alebo surovú kapustu si každý zoberie podľa chuti. 

Iný pomer surovín:  400 g varených a 400 g surových postrúhaných zemiakov, 2 vajcia, hrubá múka podľa potreby, mletá rasca, majoránka, soľ – postup prípravy rovnaký.

 

KLASICKÝ ČESKÝ BRAMBORÁK, t.j. ZEMIAKOVÉ PLACKY

1 kg zemiakov, 100 g hrubej múky, mlieko, cesnak, čierne mleté korenie, podľa chuti soľ, 150 g oleja na vyprážanie 

Surové zemiaky postrúhame a necháme ich postáť. Šťavu, ktorá sa takto uvoľní, zlejeme a nahradíme ju adekvátnym množstvom mlieka ( môžeme pridať aj lahôdkovú kyslú smotanu, placky sú mňam, ale opatrnejšie ich treba obracať). Potom pridáme múku, soľ, koreniny a vyprážame placky.

 

KULAJDA S VAJCAMI  A PÁRKOM ( Bohdalová )

1 liter vody, 4 zemiaky, 3 ks nového korenia, 2 ks klinčekov, 1 ks bobkový list,   1 cibuľa, 1/4 litra mlieka, 2 PL hladkej múky,  1 PL masla,  1 ks masox,  1 párok ( teľací, jemný),  3 – 4 vajcia na tvrdo,  podľa chuti kôpor, ocot, cukor, soľ, mleté čierne korenie

Do vody vložíme zemiaky pokrájané na malé kocky, nové korenie, klinčeky, bobkový  list a cibuľu. Varíme, kým zemiaky nezmäknú. Potom pridáme múku  rozmiešanú v mlieku, povaríme a pridáme masox, maslo a kôpor. Opäť trocha povaríme, pridáme párok nakrájaný na malé kocky, necháme prevrieť. Nakoniec polievku dochutíme octom, cukrom, soľou a čiernym korením a vložíme do nej nahrubo rozsekané vajcia na tvrdo. Je to veľmi sýta a hustá polievka, s rožkami sa môže podávať ako večera – doma ju máme veľmi radi. Nemäsožravci vynechávajú párok, a namiesto masoxu pridávajú zeleninovú magi kocku.

 

ORAVSKÉ ZEMIAKY ( predvýplatové jedlo)

3 litre očistených zemiakov, soľ, trocha tuku (nemusí byť) – dávka pre 3 hladných ľudí

1 liter zemiakov uvaríme. Kým sa varia,  zvyšné 2 litre nastrúhame ako na zemiakové placky, precedíme ( tekutinu zachytíme) a  necháme v  sitku odkvapkať. Získanú šťavu necháme odstáť, potom ju opatrne zlejeme a  usadený škrob si necháme. Uvarené zemiaky dobre popučíme a  ešte horúce dôkladne premiešame s postrúhanými surovými zemiakmi a  škrobom, podľa chuti osolíme. Z  hmoty  formujeme  väčšie guličky, ktoré na tukom vytretom plechu, alebo na plechu vyloženom papierom na pečenie roztlačíme na 1 ½ centimetra vysoké placky. Pečieme ich v  horúcej rúre, až kým okraje nesčervenejú. Tí, ktorí celú výplatu nerozflákali, môžu ešte placky na  povrchu  potrieť  rozpustenou  masťou alebo nahriatym olejom. Placky sú však mňam aj bez toho + acidofilné mlieko alebo čaj. Je to super jedlo pre oddelenú stravu a ešte suprovejšie papanie pri vreckových suchotinách napr. pred výplatou ( ale nielen pri nich ).

 

PEČENÉ ZEMIAKY  V RÚRE

Zemiaky, trocha oleja alebo masti

Ľubovoľné množstvo zemiakov poriadne vyčistíme kefkou, kým nie je šupka úplne čistá (vyberáme len nepoškodené zdravé zemiaky). Potom ich nakrájame na kolieska 0,5 cm - 0,8 cm hrubé. Pokladieme ich na vymastený plech, alebo vyložený papierom na pečenie a dáme do vyhriatej rúry. Pečieme pri teplote 150 – 200°C kým sa na reze zemiaka nevytvorí zlatavá bublinka. Zemiaky osolíme podľa chuti a konzumujeme. Ak sú zemiačiky malé môžeme ich piecť aj vcelku, väčšie môžeme jednotlivo zabaliť do alobalu a piecť ich takto. Tento základný recept má množstvo obmien – podľa toho, čím ich posypete, ako ich nakrájate, s akými prílohami ich konzumujete. Jedným z nich je nasledujúci spôsob prípravy: zemiaky si najprv predvaríme v osolenej vode a potom pečieme do červena a do chrumkava pri vyššej teplote na slabo pomastenom plechu. Všetky ostatné variácie nájdete v tretej časti zemiakových receptov – Ďalšie zemiakové recepty/Zemiaky pečené v rúre.

 

PLNENÉ  ZEMIAKOVÉ  REZNE

½ kg zemiakov,  150 g hrubej múky, 1 vajce, soľ, masť (olej ), na plnku 40 g masti,                 1 cibuľa, 150 g čerstvých húb, 1 vajce, mleté čierne korenie, soľ

Zemiaky uvaríme v  šupke, olúpeme a  pretlačíme. Pridáme múku, vajce, soľ a vypracujeme hladké cesto. Na pomúčenom  lopári ho rozdelíme na rovnaké kúsky, ktoré roztlačíme a  plníme. Naplnené zabalíme, sformujeme na rezne a vypražíme v masti. Na plnku speníme nadrobno pokrájanú cibuľu na masti, pridáme pokrájané huby, posolíme a udusíme. Nakoniec pridáme mleté čierne korenie a vajce. Rezne podávame so šalátom, vynikajúci je z kyslej kapusty.

 

POĽSKÉ PIROHY

Cesto: 500 g zemiakov uvarených v šupke,  1 vajce, 100 g polohrubej múky, soľ

Plnka olej, 1 cibuľa, po 200 g kyslej kapusty a sušených húb

Deň vopred uvarené zemiaky prepasírujeme, a  po pridaní zvyšných surovín spracujeme hladké cesto, ktoré necháme odpočívať pod obrúskom na pomúčenej doske. Potom si pripravíme plnku. Nadrobno pokrájanú cibuľu speníme na oleji, pridáme pokrájanú kyslú kapustu a udusíme. V osobitnom hrnci si uvaríme huby, namočené predchádzajúci večer. Uvarenú kapustu a huby zmiešame, pomelieme na mäsovom mlynčeku a  osolíme, prípadne okoreníme podľa chuti. Potom klasickým spôsobom pripravíme pirohy, zavárame ich do vriacej vody, a  na tanieri polejeme spraženou cibuľkou, škvarkami ( alebo spraženým maslom) a ochkáme.

 

SPIŠSKÉ ZEMIAKY

Zemiaky, soľ, rasca, masť (olej), žemle alebo rožky, mlieko, vajcia, cesnak, nakrájaná petržlenová vňať, smotana ( buď kyslá alebo sladká – od toho závisí výsledná chuť jedla – obe varianty sú fajn), strúhanka

Olúpané zemiaky nakrájame na tenké plátky, rozložíme na vymastený plech, posolíme, posypeme rascou a natrieme na ne plnku. Tú získame tak, že v mlieku namočené žemle vytlačíme, rozmiešame so žĺtkami, pridáme prelisovaný cesnak, soľ,  petržlenovú vňať  a  nakoniec opatrne vmiešame sneh z bielkov. Na plnku pokladieme ďalšiu vrstvu zemiakových plátkov, posolíme a necháme v horúcej rúre rozpiecť. Potom zalejeme smotanou rozšľahanou s vajcom, povrch posypeme strúhankou. Zapečieme v rúre do červena, podávame s ľubovoľným zeleninovým šalátom.

 

 

 

 

SVIEČKOVÁ ZO ZEMIAKOV

1/2 kg zemiakov,  4 – 5  zrniek nového korenia,  2 – 3 bobkové listy, 5 zrniek čierneho korenia, trocha kmínu a tymiánu, cibuľa, hladká múka, masť (olej)

Ošúpané a  na primeranú veľkosť nakrájané zemiaky uvaríme vo vode s uvedenými množstvami korenia. Dosolíme podľa chuti. Keď sú zemiaky pred dohotovením, pripravíme si cibuľovú zápražku, rozvaríme ju s  vodou zo zemiakov a  pridáme ju k nim. Chvíľku ešte prehrejeme a môžeme podávať.

 

TATÁRSKY BIFTEK ZO ZEMIAKOV – Receptář

3 ks varených zemiakov, 1/2 ČL sladkej papriky, 1/2 ČL štipľavej papriky, 5 – 6  PL kečupu, 4 strúčiky cesnaku, 1 cibuľa, asi 1 dcl oleja

Zemiaky prelisujeme, cibuľu nadrobno pokrájame, cesnak rozotrieme, pridáme mletú sladkú aj pálivú papriku, kečup a s olejom dobre vymiešame. Ja ešte dochucujem podľa vlastnej chuti, na konci pridávam kalíšok dobrého koňaku ako do normálneho tataráku. Podávame na hriankach, opečených na tuku alebo upečených v hriankovači. Hrianky potrieme cesnakom a podávame natreté zemiakovým tatarákom. Vhodným nápojom je pivo ale aj bylinkový čaj.

 

ZAPEKANÉ ZEMIAKY S CESNAKOM

800 g uvarených zemiakov, 8 (alebo viac) strúčikov cesnaku, petržlenová vňať, 150 g masla, soľ, ¼ l mlieka

Zemiaky nakrájame na kolieska a vrstvíme do pekáča vymasteného maslom. Každú vrstvu osolíme, posypeme na kúsky nasekaným cesnakom nakrájanou petržlenovou vňaťou a pokvapkáme rozpusteným maslom. Končíme zemiakmi, ktoré pokvapkáme maslom a rozpečieme vo vyhriatej rúre. Potom ich zalejeme mliekom a zapečieme do zlata.

 

ZAPEKANÉ ZEMIAKY S KYSLOU KAPUSTOU

Jedlo sa môže s menšími odchýlkami pripravovať na niekoľko spôsobov, v zásade však vždy potrebujete  1 – 1 ½ zemiakov ( surové alebo deň vopred uvarené v šupke ),  1 – 2 ks klobásy alebo primerané množstvo  údeného mäsa,  asi 1 zaváracie 7 dcl sklo kyslej kapusty (viac, či menej - podľa chuti), soľ, rasca, mletá červená paprika, mleté čierne korenie, vegeta,  môže byť aj slanina a kyslá smotana alebo zakysanka na zapečenie, olej Zemiaky nakrájame na plátky ( hrúbka závisí od toho, či sú surové alebo varené ). Klobásu olúpeme a pokrájame na kolieska ( údené na kocky či plátky ), kyslú kapustu premyjeme a  tiež pokrájame na menšie kúsky. Suroviny v ľubovoľnom poradí vrstvíme do vymasteného pekáča, na dno ktorého môžeme ešte rozložiť tenké pásiky údenej slaniny. Zemiaky vo vrstvách posolíme a okoreníme, kapustu posypeme štipkou vegety, ku klobáse alebo údenému môžeme pre zmenu občas pridať aj nasekané vajce na tvrdo. Posledná vrstva sú vždy zemiaky, ktoré osolíme, okoreníme, pokvapkáme olejom a  zmes dáme zapiecť do predhriatej rúry. Krátko pred dopečením ju môžeme poliať zakysankou alebo kyslou smotanou vyšľahanou s troškou vody. Jedlo môžeme pripraviť aj bez klobásy, či údeniny, teda len zo zemiakov a kyslej kapusty.

 

ZAPEKANÉ ZEMIAKY SO  SMOTANOU

Pri príprave tohto jedla vždy potrebujete ako základnú surovinu varené alebo surové zemiaky a šľahačkovú smotanu ( môže byť aj strúhaný syr – eidam, niva, oštiepok a pod.) Z korení podľa chuti mleté biele korenie, mletá rasca, mletá červená paprika, muškátový kvet, alebo použijete iba soľ a vegetu. Pri obmenách ako ďalšiu prísadu potrebujete zeleninu ( napríklad hrášok + kukuričné zrná ) alebo šunku v kuse.

Zemiaky nakrájame na plátky ( hrúbka závisí od toho, či sú surové alebo varené ). Rozložíme ich do pekáča vytretého maslom, osolíme ich, prípadne okoreníme. Jednotlivé vrstvy môžeme poprekladať hráškom s kukuricou, alebo kockami šunky. Zalievame buď čistou smotanou, alebo ju najprv rozohrejeme na panvici, necháme v nej rozpustiť nastrúhaný syr a touto omáčkou pripravené zemiaky zalejeme. Necháme zapekať prikryté, ak sú zemiaky mäkké, odkryjeme ich a zapekáme, kým sa navrchu nevytvorí kôrka. Tak pripravíme aj smotanové hranolky.

 

ZEMIAKOVÁ KAŠA

Pomer zemiakov, mlieka a masla je rôzny – závisí od druhu a kvality zemiakov                    ( vodovejšie, sypkejšie, mladé, staré ), a tiež od toho akú hustú kašu chcete mať, či je na priamy konzum, alebo ju ďalej chcete zapekať a pod.– potrebujeme cca 750 g až 1 kg zemiakov, 50 g až 100 g masla,  1 dl až 4 dl horúceho mlieka

Zemiaky uvaríme v osolenej vode, scedíme a roztlačíme. Pridáme maslo, premiešame. Potom postupne prilievame horúce mlieko a šľaháme, až je kaša krásne hladká a hodvábna. Podávame ako prílohu k zeleninovým alebo mäsovým jedlám, alebo ďalej upravujeme – viď 3.časť receptov.

ZEMIAKOVÉ CESTO NA ŠÚĽANCE A PIROHY

1250 g zemiakov, 300 g hrubej múky, 1 vajce, ½ KL soli, 1 kopcovitá PL krupice, 1 PL maizeny, 3 PL oleja

Zemiaky uvarené v šupke ošúpeme a pretlačíme cez sitko. Pridáme múku premiešanú s maizenou, krupicou a soľou, rozšľahané vajíčko a olej. Vypracujeme hladké cesto ( miesime ho ručne, na pomúčenej doske).

Šúľance: Zo zemiakového cesta si ušúľame valček, ktorý rozdelíme na menšie kúsky. Každý z nich rozšúľame na dlhší valček, ktorý rozkrojíme na menšie kúsky dlhé cca 5 cm a tie zavárame do vriacej osolenej vody. Varíme ich ešte 1 – 2 minúty po vyplávaní na povrch. Po vybratí ich polejeme rozohriatym maslom alebo olejom, a posypeme buď makom, mletými orechmi a cukrom, alebo opraženou strúhankou, ktorú tiež môžeme pocukrovať alebo jesť naslano.

Pirohy: pripravené cesto vyvaľkáme na hrúbku 5 mm, pokrájame na štvorce veľké asi 7 x 7 cm, na každý štvorec dáme za lyžičku slivkového lekváru, sladkej alebo slanej tvarohovej plnky, bryndzovej plnky ( 250 g  bryndze vymiešame s 1 PL masla, mleté čierne korenie a pažítku, alebo bryndzu vymiešame s prepasírovanými zemiakmi). Ako plnku môžeme využiť aj varené zemiaky – čisté, so smaženou cibuľou, vymiešané s taveným syrom, atď. – podľa chuti. Po naplnení štvorce preložíme do trojuholníka, okraje stlačíme a  dáme obvariť do slanej vody, pokiaľ pirohy nevyplávajú navrch. Pirohy so sladkou plnkou na tanieri polejeme rozpusteným maslom alebo Pamou, a  posypeme mletým makom či orechmi a práškovým cukrom, grankom, alebo si na tuku opražíme strúhanku s  kryštálovým cukrom a v tejto zmesi obalíme varené pirohy. Pri slaných plnkách pirohy mastíme rozpustenou Pamou alebo maslom, môžeme ich posypať rozškvarenou slaninkou, popraženou cibuľkou, pridať za lyžicu kyslej smotany, alebo obaliť v opraženej strúhanke, tentoraz bez cukru.

 

ZEMIAKOVÉ  SMAŽIENKY ( na zúžitkovanie zvyškov)

Zvyšky varených zemiakov,  zvyšky tvrdého syra ( môžu byť rôzne – ementál, údený atď.), cesnak, majoránka, soľ, mleté čierne korenie, olej

Zemiaky prelisujeme, primiešame najemno nastrúhané syry, jemne nasekaný cesnak ( nie prelisovaný), majoránku, soľ a korenie. Hmotu poriadne premiesime. Vytvárame z nej tenšie placky, ktoré buď vyprážame v oleji alebo ich pokladieme na vymastený plech, po povrchu jemne naolejujeme pierkom a  upečieme. Podávame so zeleninovým šalátom, alebo pokvapkané kečupom, resp .tatárskou omáčkou.

 

ZEMIAKOVO-KAPUSTOVÉ PLACKY

cca 1 kg zemiakov, cca 2 dl mlieka, 1-2 vajcia, soľ, mleté čierne korenie, rasca,                   1 zavarovacie 7 dl sklo kyslej kapusty, hladká múka podľa potreby – cesto má byť husté, ale ešte stále tečúce

V jari, keď už nemáte cesnak, alebo je už zoschnutý si spravíme placky nasledujúcim spôsobom – nastrúhame zemiaky, namiesto cesnaku pridáme nasekanú kyslú kapustu, namiesto majoránky rascu, osolíme, okoreníme, pridáme mlieko a toľko múky, aby  cesto bolo husté, ale ešte stále tečúce. Potom vyprážame. Placky sú  skutočne dobré – vyskúšajte občas aj túto variantu. Doporučená príloha – pivo !

 

 

 

ZEMIAKOVÝ ŠALÁT

Zemiaky uvarené v šupke, cibuľa, kyslé uhorky, mleté čierne korenie, soľ, vegeta,  sterilizovaný zelený hrášok, sterilizované kukuričné zrná,  vajcia na tvrdo, Helmanz - majolenka od babičky, smotanový jogurt

Každý má svoj vlastný obľúbený recept na zemiakový šalát – moja obľúbená kombinácia sú suroviny uvedené vyššie. Zemiaky pretlačíme špeciálnym sitkom na šalát, pridáme primerané množstvo nadrobno nakrájanej  cibule a kyslej uhorky (každý má iné chute, takže aj primerané množstvo je pre každého iné, my máme radi veľa cibule), premiešame, primerane osolíme a dochutíme vegetou a mletým čiernym korením, pridáme sterilizovaný hrášok a kukuricu – po jednej plechovke na veľkú misu šalátu, pridáme jednu majolku a toľko smotanového jogurtu, aby šalát tvoril polohustú hmotu. Na misu šalátu ešte nakoniec pridáme 5 – 6 vajec na tvrdo,  nasekaných na malé kocky. Podľa potreby ešte dosolíme. Všetko premiešame a necháme odležať v chlade aspoň 2-3 hodiny, aby sa chuť šalátu uležala. Ako variant môžeme do šalátu pridať na kocky nakrájaný ochutený alebo údený tofu syr, alebo diétnu salámu, môžeme pridať uvarenú mrazenú  zmes na sviečkovú ( kocky mrkvy, petržlenu a zeleru), môžeme pridať ružičky uvareného karfiolu, atď., atď.

Náš druhý domáci zemiakový šalát:  zemiaky uvarené v šupke, cibuľa, kyslé uhorky, nálev s kyslých uhoriek, olivový olej, soľ, vegeta, čerstvo zomleté čierne korenie – suroviny nasekáme, osolíme okoreníme, pridáme zopár lyžíc uhorkového nálevu ( podľa toho aký kyslý šalát chcete mať ) a 5 – 6 lyžíc olivového oleja na misu šalátu – premiešame a necháme v chlade uležať.

Existuje množstvo receptov na zemiakové šaláty – rôzne kombinácie surovín a zálievok. Pri ich výrobe sa môžete vybúriť a uplatniť svoju kuchársku fantáziu. V tretej časti som uviedla len niekoľko receptov na tie najjeddnoduchšie šaláty, inak by som sa nedopísala. Recepty na najrozličnejšie varianty zemiakových šalátov sú v každej kuchárke a v množstve časopisov.

 

ZEMIAKY NA KYSLO

800 g zemiakov, 2 - 3 mrkvy podľa veľkosti, 3 ks bobkového listu, 5 guličiek nového korenia, to isté množstvo čierneho, trocha rasce, soľ, 2 - 3 PL olivového oleja ( alebo kúsok masla ), múka, 1 kyslá smotana, trocha octu  alebo citrónovej šťavy, na dochutenie vegeta a pažítka, kôpor alebo petržlenová vňať

Zemiaky ošúpeme, nakrájame na menšie kocky, pridáme mrkvu nastrúhanú na jablkovom strúhadle, korenia a zalejeme vodou po okraj zemiakov. Osolíme, pridáme olej alebo maslo a varíme do zmäknutia zemiakov. V kyslej smotane rozmiešame múku, vlejeme do uvarených zemiakov a chvíľu povaríme. Podľa chuti ešte okyslíme  octom alebo citrónovou šťavou a  dochutíme vegetou a zvolenou vňaťou. Namiesto nastrúhanej mrkvy môžeme k zemiakom pridať kukuricu, hrášok, na kúsky nakrájaný karfiol, alebo viac druhov zeleniny viac. Môžeme k nim pridať pred dovarením nastrúhané kyslé uhorky ( potom dávame menej octu či citrónovej šťavy ). Zemiaky podávame len tak, alebo s fašírkou a chlebom, alebo s vajíčkom uvareným na hniličku.

 

ZEMIAKY ZAPEČENÉ V ALOBALE ( pre nemäsožravcov )

Množstvo surovín podľa počtu stravníkov a  hladu:  zemiaky, na kocky pokrájaná mrkva, zeler, petržlen ( ja používam hotovú mrazenú zmes Gazdinka ), zrná kukurice, petržlenová vňať,  maslo, soľ, sladká červená paprika, mleté čierne korenie, prípadne vegeta a cesnak ( ja mám cesnak veľmi rada a dávam ho skoro do všetkého, ale nemusí byť)

Zemiaky očistíme, ak sú mladé stačí ich umyť, pokrájať na kolieska a rozložiť na vymastený alobal na takú plochu, aký veľký chceme mať balíček. Na ne navrstvíme kukuričné zrná a zeleninové kocky v pomere 2/3 : 1/3. Posolíme, okoreníme, posypeme petržlenovou vňaťou a  vločkami masla. Všetko ešte raz zopakujeme, balíčky  potom dobre uzavrieme a  pečieme do zmäknutia. Zeleninu a  koreniny môžeme obmieňať podľa zásob, chuti a rodinných stravovacích návykov.

 
 

 

ĽUDOVÉ KRAJOVÉ RECEPTY ZO ZEMIAKOV

 

Vo všetkých oblastiach Slovenska a Čiech sa pripravovali a pripravujú rôzne krajové špeciality, v ktorých sú rozhodujúcou alebo podstatnou súčasťou zemiaky. Nenadarmo zemiaky tvorili jednu zo základných súčastí jedálnička chudobnej Slovače. Recepty na väčšinu týchto jedál sme zdedili od našich starých materí a oni od svojich starých materí atď. V tejto časti som sústredila tie najrozšírenejšie a najznámejšie, ktoré sa mi podarilo zozbierať. Ani dnešná doba im neubrala nič z ich čara a chutnosti. Možno nie všetky zodpovedajú dnešným prísnym kritériám, ktoré sú kladené na racionálne bezcholesterové stravovanie, ale myslím si, že keď si občas uvaríte aj nejaký so slaninkou, masťou či údeninou, nijako zásadne si nepoškodíte. Pri ich varení a konzumovaní sa istým spôsobom vraciame k svojim koreňom – a verte, že takéto návraty nie sú na zahodenie ani z hľadiska ducha, ani z hľadiska konzumu. Pri väčšine z nich je už príprava prispôsobená dnešným podmienkam a vybaveniu kuchyne ( koľko domácnosti už dnes má bežne kachľový sporák ) a pri receptoch z Čiech sú názvy uvedené v originály.

 

 

Bachmanove zemiaky

Bugačiky alebo inak lokše - Sané Marikľa

Cezbidlo
Cmunda s údeným mäsom

Džatky alebo inak fučka - zamyšky

Frncochaté knedličky s chundalkou

Frkľa

Goja ( rómska klobása) alebo inak plnené fľake - liptovské droby

Gombovci

Goralské moskole

Hadžadža

Haruľa ( zemiaková baba )

Hluchec

Hluchec so špekáčikmi ( jemným párkom ) alebo škvarkami

Chlupáče

Chudobnica

Juhočeské zemiakové „slejšky“

Kokošky

Kotúče

Krušnohorské brambrdle

Kucmoch

Kuľaša

Kyseláky

Kysnutý bramborák

Lekvárové perky s makom

Lekvárové perky s tvarohom

Lepenica

Liptácka polovina

Matlašky

Placerka

Podlesník

Podlesník s kyslou kapustou

Podlesník s oškvarkami

Prekladané osúchy

Pustovnícka baba

Scískance

Sedliacke krumple

Sejkory ( Buttermilchgetzen )

Staroslovenský podlesník

Strapatá nevesta

Tľapkance

Trompačané holubky

Trompačané pirohy

Úhrabky

Valašský kontrabáš

Vyplištence

Zablafuňky

Začurka

Zahorácka šusterka - slivčanka

Zemiaková baba s jablkami

Zemiakové pampúšiky, alebo inak – krapne – kreple – šišky

Zemiakové plnené knedle

Zemiakový šterc

Zemiaky s oukropom

Zemiaky zapečené po staročesky

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BACHMANOVE ZEMIAKY

Zemiaky, cesnak, maslo soľ

Surové, dôkladne umyté zemiaky aj so šupkou pokrájame na tenšie plátky. Kladieme ich na platničku elektrického variča ( alebo liatinovú platňu, ktorú položíme na plynový horák, alebo na pec – uhliak, kto má, prípadne na dobre vypečenú suchá panvicu). Sú hotové, keď sa na nich urobia tmavohnedé pľuzieriky. Takto upečené ich nahádžeme do hrnca, pridáme maslo, soľ a prelisovaný cesnak. Necháme odležať niekoľko minút a konzumujeme.

 

BUGAČIKY ALEBO LOKŠE, ALEBO SANÉ MARIKĽA

500 g zemiakov, hladká múka, soľ, slivkový lekvár, cukrová voda, bravčová masť alebo maslo, na lokše mak, tvaroh, orechy, mlieko, práškový cukor

V šupe uvarené, očistené zemiaky prelisujeme, pridáme  hladkú múku, soľ a vypracujeme vláčne cesto. Pozor – nepridávať priveľa múky, aby ste namiesto bugačikov alebo lokší nevyrobili podošvy. Z  cesta vyvaľkáme placky, upečieme ich na sucho, omastíme. Bugačiky – hovoríme o nich vtedy, keď omastené posúchy potrieme slivkovým lekvárom, stočíme a podávame. Môžu sa tiež servírovať uložené do tvaru šatôčky a poliate cukrovým sirupom. Lokše podávame na slano -  omastené kúsky posolíme a jednu na druhú postupne ukladáme na tanier.  Plný  zakryjeme misou alebo kastrólom primeranej veľkosti – lokše sa sparia a budú vláčne. Jeme ich ako samostatné jedlo so sladkým mliekom alebo sa podávajú ako príloha k pečenej husi či kačke. Na sladko ich po omastení posypeme pomletým makom a práškovým cukrom a  zložíme do trojuholníkov ( obmena súčasnej doby : natrieť ich čerstvými rozvarenými alebo zavarenými čučoriedkami + šľahačka) . Alebo si pripravíme tzv. potrhanú lokšu. Upečieme trochu hrubšie lokše, ktoré pokrájame alebo polámeme na menšie kúsky, obaríme trochou vriacej vody a posypeme buď pomletými orechmi alebo makom a  práškovým cukrom. Na záver ich pokvapkáme zohriatym maslom. Alebo na  slano ich zalejeme mliekom, či kyslou smotanou, ku ktorej pridáme kúsok masla ( 1PL husacej masti ) a dáme zovrieť. Vylejeme na obarené lokše, pridáme tvaroh,  posolíme a dobre premiešame. Pred podávaním môžeme posypať vypečenými husacími škvarkami. Spôsob prípravy a konzumácie sa líši podľa rôznych oblastí Slovenska. Z lokší pripravených s polohrubou múkou pripravujeme aj rómsku špecialitu Sané Marikľa. Jednotlivé kúsky po opečení omastíme,  posypeme práškovým cukrom a kladieme jednu na druhú na tanier. Keď máme vyššiu vrstvu, jemne ich pritlačíme, aby sa spojili a vzniknutú tortičku nakrájame na trojuholníky, ktoré zapíjame čajom.

 

CEZBIDLO

200 g hrubej múky, soľ, 1 vajce, zemiaky cibuľa, slanina

Z múky, vajca, soli a vody zamiesime polotuhé cesto. Lyžicou z neho vykrajujeme halušky ( sú teda väčšie, než keby sme ich pretláčali cez sito ) a varíme ich v posolenej vode. Keď vyplávajú na povrch, sú uvarené. Zemiaky ošúpeme, pokrájame a uvaríme v osolenej vode. Scedíme. Na slanine speníme nakrájanú cibuľu. Uvarené a ocedené zemiaky zmiešame s haluškami a slaninovou cibuľou. ( Môžeme pridať aj opečenú salámu nakrájanú na prúžky). Jedlo zapíjame sladkým mliekom.

 

CMUNDA S ÚDENÝM MÄSOM

300 g varených zemiakov, 200 g vareného údeného mäsa, 30 g droždia, 4 vajcia, 250 g detskej krupice, 250 – 300 g hrubej múky, 5 dcl mlieka, 3 strúčiky cesnaku, pažítka, majoránka, mleté čierne korenie, soľ

V šupe uvarené a prelisované zemiaky zmiešame s ostatnými surovinami – mäso nakrájané nadrobno , cesnak prelisovaný – nakoniec pridáme nakysnutý kvások. Spracované cesto prikryjeme utierkou a  necháme vykysnúť. Potom ho rozotrieme do vymasteného a múkou vysypaného pekáča a upečieme do zlatista.

 

 

 

 

DŽATKY ALEBO INAK FUČKA, ZAMYŠKY

12 stredne veľkých zemiakov, 2 hrnčeky hrubej múky, voda, maslo, soľ, opražená slanina alebo cibuľa ( cukor )

Zemiaky ošúpeme, pokrájame na menšie kúsky, zalejeme vodou, osolíme a necháme variť. Tesne pred dovarením vodu zlejeme tak, že časť v zemiakoch necháme, posypeme ich po vrchu múkou a necháme prevrieť. Nemiešame. Odstavíme a múku so zemiakmi tlačidlom na zemiaky spojíme. Lyžicou, ktorú si namáčame vo vode, v ktorej sa varili zemiaky vykrajujeme do misy džatky ( alebo ich vyformujeme v navlhčených rukách, ale uvarená masa je dosť horúca), ktoré na záver polejeme opraženou cibuľou so slaninou a zapíjame kyslým mliekom. Alebo ich polejeme maslom, ocukrujeme + sladké mlieko. Môžeme ich tiež konzumovať s tvarohom, poliate maslom alebo ich premiešame s bryndzou a prelejeme pokrájanou vyškvarenou slaninou. Komu sa tento klasicky postup zdá veľmi zložitý, uvarí zemiaky zaliate vodou po okraj do mäkka, potom pridá cca 1 PL masla, zasype múkou a ešte trochu povarí. Potom dobre vymieša a porcie kaše servíruje obdobne ako džatky.

 

FRNCOCHATÉ KNEDLIČKY S CHUNDALKOU

Zemiaky, soľ, hrubá múka, vajce, mlieko (alebo smotana), maslo

Pripravíme si tuhšie zemiakové cesto – z postrúhaných zemiakov zlejeme „škrobovú vodu“, pridáme soľ, hrubú múku a vajce. Všetko dôkladne zmiesime rukou. Do vriacej vody odtŕhame kúsky cesta, veľké asi ako vlašský orech. Keď knedličky vyplávajú na povrch, dierkovanou vareškou ich vyberieme na tanier. Do vody, čo zostala po varení,  pridáme mlieko ( tí bohatší smotanu) a trochu primastíme – najlepšie jemne preškvareným maslom. Na jednom tanieri sú teda knedličky, do druhého nalejeme „chundalku“, v ktorej si knedličky namáčame.

 

FRKĽA

5 zemiakov, soľ, rasca, cesnak podľa chuti, mleté čierne korenie, 1 vajce, hrubá múka

Zemiaky ošúpeme, pokrájame na menšie kúsky, zalejeme vodou, osolíme, pridáme rascu a varíme, kým nie sú zemiaky rozvarené na kašu. Potom dolejeme vodu, pridáme prelisovaný cesnak, mleté čierne korenie a necháme opäť zavariť. Kým sa varia zemiaky, pripravíme si z jedného vajca a hrubej múky cesto ako na rezance, rozvaľkáme ho a potom z neho trháme drobné kúsky, ktoré hádžeme do zemiakovej kaše a necháme ich zavariť. Nakoniec frkľu dochutíme soľou a majoránkou a omastíme roztopenou údenou slaninou.

PODOBNÝ RECEPT JE NA SLEPÉ RYBY: 500 g zemiakov, 100 g cibule, 40 g masti, mletá červená paprika, soľ, majorán, 2 strúčiky cesnaku, mletá rasca, 1 vajce, 50 g hrubej múky – zemiaky uvaríme s opraženou cibuľou, paprikou, majoránom, prelisovaným cesnakom a mletou rascou. Vajce rozmiešame s múkou, prisolíme a z cestíčka zavarujeme do zemiakov pred ich dovarením maličké halušky.

 

Goja ( rómska klobása) alebo inak plnené fľake alebo liptovské droby

Rôzne názvy – v podstate rovnaké jedlo:  ide bravčové črevá plnené zemiakovou masou.  Potrebujete teda bravčové črevá ( kúpite v mäsiarstve ),  cca 1 kg zemiakov, 4 strúčiky cesnaku ( alebo podľa chuti i viac ), 1 – 2 cibule, 2 PL hrubej múky a 2 PL hladkej múky, alebo 4 PL polohrubej, soľ, majoránka,  mleté čierne korenie, môže byť 1 vajce, nasekané škvarky alebo trocha mletého mäsa

Surové zemiaky nastrúhame s cibuľou, pridáme prelisovaný cesnak, múku, vajce soľ, korenie a majoránku. Ak je masa riedka, môžeme ju zahustiť PL strúhanky, prípadne pridáme trocha mletého mäsa.  Alebo do nastrúhaných zemiakov nedávame múku a vajce, primiešame k nim škvarky a nakrájanú cibuľku, opraženú na masti + prelisovaný cesnak, korenie, majoránku a soľ. Plnku dobre premiešame a lyžicou plníme bravčové črevá, nie celkom, iba asi do polovice, lebo ďalšou úpravou hmota zväčší svoj objem a črevá by popraskali. Tvarujeme ľubovoľne dlhé klobásky, ich konce šnúrkou zaviažeme, alebo črevo niekoľkokrát zatočíme. Potom ich pripravujeme dvoma spôsobmi, ktoré sa v zásade neveľmi líšia. Buď klobásky v  mise iba obaríme vriacou vodou, vyberieme, na niekoľkých miestach prepichneme, aby pri pečení nepraskli a na štedro omastenom plechu v rozohriatej rúre upečieme dozlatista, pri pečení ich aspoň raz obrátime. Góje pripravíme rovnako, len ich najprv uvaríme a potom ich upečieme v rúre. Ale môžu sa skonzumovať len varené.

GOMBOVCI

Zemiaky, múka, soľ, maslo alebo rozškvarená slanina, tvaroh, bryndza alebo kyslá kapusta

Surové zemiaky postrúhame, osolíme a zmiešame s takým množstvom múky, aby sme zo vzniknutej hmoty mohli vyformovať malé guľôčky. Hádžeme ich do osolenej vriacej vody a keď vyplávajú na povrch, vyberáme ich dierkovanou naberačkou do misy. Tam ich polejeme rozpusteným maslom alebo vypraženou slaninou. Môžeme ich tiež posypať bryndzou, tvarohom alebo zmiešať s podusenou kyslou kapustou.

GORALSKÉ MOSKOLE

1 kg uvarených zemiakov v šupke, ½ kg hladkej múky, 1 l kyslého mlieka, 2 vajcia, soľ, trocha sódy bikarbóny, 500 g masla, pažítka

Zo všetkých surovín vypracujeme cesto, ktoré rozdelíme na kusy a každý vyvaľkáme na hrúbku cca 1 ½ cm.  Potom ich trošku posypeme múkou, aby sa nelepili  a na horúcej platni sporáka ich postupne upečieme po oboch stranách. Potom ich natrieme rozpusteným maslom a na záver posypeme nadrobno nakrájanou pažítkou.

 

HADŽADŽA

6 väčších zemiakov, hrubá múka podľa potreby, 1 vajce, soľ, 60 g masla a 1 ½ dl kyslej smotany

Zemiaky očistíme, olúpeme a polovicu postrúhame. K postrúhaným zemiakom pridáme toľko hrubej múky, vajce a soľ, aby vzniklo tuhé cesto. Vo vriacej osolenej vode z neho uvaríme halušky, ktoré do nej nasádžeme alebo pretlačíme cez cedidlo. Súčasne zvyšné zemiaky, pokrájané na kocky, uvaríme osobitne v osolenej vode. Nakoniec uvarené a precedené zemiaky a halušky zmiešame, polejeme roztopeným maslom a kyslou smotanou.

 

HARUĽA ( ZEMIAKOVÁ BABA )

1200 g zemiakov, 150 g hladkej múky, 2 strúčiky cesnaku, soľ, mleté čierne korenie, majorán, 2 vajcia, 1 dl mlieka, 100 g masti

Olúpané zemiaky postrúhame, zasypeme hladkou múkou, pridáme prelisovaný cesnak, soľ, korenie, rozmrvený majorán, vajcia, mlieko a všetko dobre premiešame. Haruľu pečieme na vymastenom pekáči vo vyhriatej rúre. INÝ VARIANT: 1 kg zemiakov, 1 vajce, 85 g krupice, 85 gramov hladkej múky ( alebo 120 g hladkej múky) , 1 – 2  PL majoránky,  mletá rasca, cesnak podľa chuti, soľ, mleté čierne korenie, tuk, kto chce 1 – 2 cibule,  250 g anglickej slaniny

Surové očistené zemiaky nastrúhame do misky. Keď z nich stečie voda, zlejeme ju.  Do zemiakov pridáme vajce, krupicu, múku, majoránku, rascu, soľ, mleté čierne korenie, prelisovaný cesnak a prípadne nadrobno nakrájanú cibuľu. Všetko dobre premiešame a  navrstvíme na vymastený plech na 1 ½  – 2 cm vysoko. Haruľu obložíme tenkými plátkami slaniny ( nie je nutné ) a pečieme 45 – 60 minút pri 190°C. 

 

HLUCHEC

½ l vlažného mlieka, 2 PL masti, 50 g droždia, ½ lyžičky cukru, 1 vajce, soľ, majoránka, mleté čierne korenie, 2 zemiaky, 4 strúčiky cesnaku, toľko polohrubej múky, aby bolo cesto len o trochu hustejšie, ako na lievance

Z 1 šálky mlieka, cukru a droždia urobíme kvások. V troške mlieka rozpustíme masť a pripravíme si cca 2 hrnčeky polohrubej múky. Vlejeme do nej vykysnutý kvások, pridáme vajce a rozmiešame. Potom pridáme mlieko s masťou, soľ, korenie, zvyšné  mlieko a  zamiesime cesto. Ak je príliš riedke pridáme múku, naopak ak je husté pridáme trochu mlieka. Potom ho necháme na teplom mieste vykysnúť. Medzitým si vymastíme pekáč, ošúpeme a nastrúhame zemiaky a prelisujeme cesnak. Do vykysnutého cesta zamiešame postrúhané zemiaky, z ktorých sme vytlačili prebytočnú vodu, ochutili sme ich cesnakom a osolili. Cesto nalejeme na taký pekáč, aby nebolo hrubšie ako 1 – 1 ½ cm a dáme upiecť do vyhriatej rúry do zlatista.

 

 

HLUCHEC SO ŠPEKÁČIKMI ( JEMNÝM PÁRKOM ) ALEBO ŠKVARKAMI

3 veľké zemiaky, ½ l mlieka, 2 – 3 vajcia, 1 kocka droždia – cca 40 g, hrubá a polohrubá múka, 1 hlavička cesnaku, 3 špekáčky alebo jemné teľacie párky ( alebo liptovská či diétna saláma, alebo podobná údenina v rovnakej váhe ), soľ

Zemiaky postrúhame na jemno, necháme chvíľku postáť a tekutinu z nich vylejeme, alebo ich vyžmýkame. Takto získanú zemiakovú masu prelejeme vriacim mliekom, pridáme vajcia, rozmrvené droždie, posolíme a dobre rozmiešame .Potom pridáme v pomere pol na pol hrubú a polohrubú múku tak, aby cesto zostalo tekuté. Zamiešame doňho prelisovaný cesnak a špekáčiky alebo iný vybraný mäsový výrobok, nakrájaný na jemno. Takto pripravené cesto nalejeme do vymasteného pekáča a necháme vykysnúť ( asi hodinu ). Vykysnutý hluchec upečieme: najprv 30 minút v rúre vyhriatej na 180°C, potom teplotu zvýšime na 200 – 220°C a pečieme 10 minút. Rúru potom vypneme a pekáč v nej necháme ešte asi ½ hodiny dôjsť. Okrem údeniny, môžete pri inom variante pridať do cesta nasekané škvarky.

 

CHLUPÁČE

Varené zemiaky, múka, soľ, vajce a na plnku zemiaková kaša a zomleté údené mäso

Uvarené zemiaky pretlačíme, pridáme múku, štipku soli a vajce. Zamiesime cesto, ktoré rozvaľkáme a porežeme na väčšie štvorce. Plníme ich plnkou, ktorú získame zmiešaním zemiakovej kaše a zomletého údeného. Kraje cesta dobre stlačíme a varíme vo vode 5 – 7 minút. Podávame s udusenou kyslou kapustou, ktorú uvaríme s prelisovaným cesnakom a vopred upraženou cibuľkou a kockami slaniny.

 

CHUDOBNICA

Zemiaky, vajíčka, cesnak, soľ, čierne korenie, majorán, rasca

Nastrúhané surové zemiaky zmiešame s vajíčkami ( čím viac, tým lepšie ), pridáme prelisovaný cesnak, mleté čierne korenie, majorán, rascu podľa chuti a osolíme. Rozotrieme na pomastený plech a upečieme v rúre.

 

JUHOČESKÉ ZEMIAKOVÉ „SLEJŠKY“

400 g olúpaných uvarených zemiakov,  100 g  hrubej múky, 1 vajce, veľká žemľa, soľ,               20 g masti

Olúpané zemiaky, ktoré sme si deň vopred uvarili v šupke, jemne nastrúhame. Pridáme preosiatu múku, vajce a soľ. Rýchle spracujeme cesto ( čím dlhšie zemiakové cestá stoja, tým sú redšie ) a ušúľame z neho tenké valčeky.  Vsypeme ich do vriacej osolenej vody, uvaríme a ocedíme. Po odkvapkaní vody ich rozložíme spolu so žemľou, pokrájanou na malé kocky, na dobre vymastený pekáč a krátko zapečieme v rozohriatej rúre. Jedlo podávame buď s kyslou kapustou, alebo omastené maslom, pokvapkané medom a posypané strúhaným perníkom. Môžeme ich tiež  podávať ako prílohu k pečenému či inak vhodne upravenému mäsu.

 

KOKOŠKY

500 g zemiakov, 250 g  hladkej múky, soľ, ½ l kyslého mlieka, soľ, strúhanka, 100 g masla

Očistené zemiaky uvaríme v šupke, olúpeme a prelisujeme. Pridáme k nim múku a spojíme s kyslým mliekom a soľou. Cesto vyvaľkáme a nakrájame na obdĺžničky. Kokošky dáme variť do osolenej vriacej vody. Uvarené precedíme a zmiešame so strúhankou, opečenou na masle. Môžeme podávať aj so  zomletým makom a práškovým cukrom.

 

KOTÚČE

1 l polohrubej múky, 6 väčších zemiakov uvarených v šupke, 1 kocka droždia, 1 dcl mlieka, 1 vajce, trocha soli, škvarky, mleté čierne korenie alebo škorica a cukor

Do postrúhaných zemiakov pridáme kvások a všetky ostatné suroviny. Zamiesime cesto, ktoré sformujeme do hrubšieho šúľka v priemere 7 cm a necháme kysnúť. Potom ho rozkrájame na 1 cm kúsky, ktoré rozvaľkáme, posypeme korením, škvarkami a osolíme. Ak chceme sladké kotúče posypeme ich cukrom a škoricou. Takto pripravené kúsky zvinieme, stočíme do tvaru slimáka a pokrájame. Ukladáme na vymastený plech, vrch kotúčov potrieme vajcom alebo rozpustenou masťou a upečieme.

 

KRUŠNOHOSKÉ BRAMBRDLE

Zemiaky uvarené v šupke, 500 g mäkkého tvarohu, soľ, mleté čierne korenie, mlieko,    500 g hladkej muky, cibuľa, masť

Na plnku roztlačíme uvarené vychladnuté zemiaky a zmiešame ich s 250 g tvarohu, dochutíme soľou a mletým čiernym korením. Na „smotánku“ rozšľaháme druhú polovicu tvarohu s mliekom a podľa chuti posolíme. Cesto vyrobíme z múky, soli, mletého čierneho korenia a vody – má byť vláčne. Vyvaľkáme z neho plát,  pohárom vykrajujeme kolieska, alebo ho nakrájame na štvorce pokladieme plnkou, preložíme a zlepíme pirohy, ktoré uvaríme v posolenej vode. Keď sú hotové, vyplávajú na povrch. Scedíme ich a necháme odkvapkať. Medzitým si na masti opražíme v kastróliku pokrájanú cibuľu do zlatista ( čím viac, tým lepšie ). Odkvapkané pirôžky premiešame s opraženou cibuľkou. Pirôžky, obalené cibuľkou, namáčame do „smotánky“ a zapíjame cmarom.

 

KUCMOCH

4 – 5 veľkých zemiakov, 1 ½  lyžice oškvarkov, 1 PL cmaru, 2 vrchovaté PL hladkej múky, 1 PL masti na vymastenie plechu, 2 väčšie jablká, kyslá smotana, mleté čierne korenie, soľ

Surové zemiaky postrúhame, pridáme cmar, múku, oškvarky, čierne korenie a soľ. Pripravíme cesto ako na zemiakové placky a necháme ho odstáť. Medzitým vymastíme plech ( s okrajom cca 4 cm ), nalejeme doň cesto a rozotrieme ho až po okraje vo výške približne 3 mm. Potom nakrájame jablká alebo slivky na polmesiačiky a rovnomerne ich rozložíme na povrch cesta. Pečieme pri teplote 200 °C, kým sa neurobí kôrka. Po upečení pokrájame placku na kúsky, ktoré pred podávaním prelievame kyslou smotanou.

 

KUĽAŠA

1 kg zemiakov, 2 zarovnané lyžice ryže alebo jačmenných krúpov, 1 veľká cibuľa, tuk, hrubá múka na zahustenie

Olúpané zemiaky nakrájame na kocky a uvaríme v osolenej vode do mäkka. Vody má byť len toľko, aby prikryla zemiaky. Uvarené zemiaky necedíme – roztlačíme ich na kašu, do ktorej pridáme prepláchnutú ryžu alebo krúpy a varíme ich, kým nezmäknú ( ja doporučujem pridať k zemiakom už predvarené krúpy či ryžu). Pred koncom varu prisýpame hrubú múku a necháme ju prevrieť tak, aby vznikla hustá kaša. Cibuľu nakrájame na kolieska a opražíme na tuku do chrumkava. Kuľašu naservírujeme na taniere, obložíme kolieskami opraženej cibule a v strede urobíme jamku. Do nej vlejeme trochu tuku, ktorý zostal po smažení cibule. K jedlu podávame sladké alebo kyslé mlieko.

INÝ VARIANT -  ZEMIAKOVÁ KAŠA S KRÚPAMI 750 g zemiakov, 300 ml mlieka, 150 g stredne veľkých jačmených krúp, 3 strúčiky cesnaku, majorán alebo oregano,  masť alebo olej,  1 cibuľa, soľ  -  krúpy umyjeme a s troškou soli ich na oleji alebo masti udusíme domäkka ( pri menej kalorickom spôsobe ich iba uvaríme v osolenej vode ). Očistené zemiaky uvaríme v osolenej vode, scedíme a roztlačíme spolu s horúcim mliekom. K zemiakom pridáme hotové krúpy, prelisovaný cesnak, podľa chuti majorán alebo oregano a dobre premiešame. Každú porciu posypeme dozlatista opraženou, nadrobno pokrájanou cibuľou. Kaša sa môže podávať ako samostatné jedlo, alebo ako príloha k údenému mäsu.

 

KYSELÁKY

2 kg zemiakov, 4 kyslé uhorky, 2 dl láku z uhoriek, celé korenie, 2 bobkové listy, 2 PL masti, soľ

Očistené zemiaky pokrájame na kocky, polovicu zalejeme vodou, pridáme celé korenie, bokové listy, masť a varíme. K mäkkým zemiakom pridáme ďalšiu polovicu pokrájaných zemiakov, pokrájané uhorky a znovu varíme, až sú druhé kocky zemiakov a uhorky mäkké. Šťavou z uhoriek pokrm riedime.

 

KYSNUTÝ BRAMBORÁK

200  g  surových a 200 g varených zemiakov, 200 g polohrubej múky, 25 g droždia, 1 vajce, soľ, cukor, mlieko, mleté čierne korenie, majoránka, malá cibuľa, cesnak podľa chuti, 250 g údeného mäsa, masť

Do misky preosejeme múku, v strede urobíme jamku, kde rozdrobíme droždie. Pridáme trocha cukru a zalejeme vlažným mliekom. Keď kvások vykysne, pridáme nastrúhané surové aj varené zemiaky, vajce, soľ, korenie, majorán, jemne nakrájanú cibuľu, prelisovaný cesnak a na kocky nakrájané údené. Zamiešame, vlejeme do vymasteného pekáča a necháme vykysnúť. Potom vo vyhriatej rúre do zlatista upečieme.

 

LEKVÁROVÉ PERKY S MAKOM

500 g zemiakov, 180 g hrubej múky, jedno vajce, soľ, 250 g slivkového lekváru, jeden bielok, 150 g masla, 80 g cukru, 100 g mletého maku

Zemiaky umyjeme a uvaríme v šupke. Vychladnuté ošúpeme, najemno postrúhame, pridáme múku, vajce, soľ a vypracujeme vláčne cesto. Keby sa lepilo, pridáme trocha múky. Cesto prekrojíme na polovice, každú rozvaľkáme na pomúčenej doske a nakrájame na štvorce 7 x 7 cm. Na každý dáme kôpku lekváru, kraje štvorcov potrieme rozšľahaným bielkom, do kríža preložíme a kraje pritlačíme vidličkou. Vložíme do vriacej posolenej vody a varíme, pokiaľ nevyplávajú na povrch. Dierkovanou varechou ich vyberieme, prepláchneme studenou vodou, polejeme rozpusteným maslom a premiešame. Perky podávame posypané zomletým makom zmiešaným s cukrom.

LEKVÁROVÉ PERKY S TVAROHOM

500 g zemiakov, 200 g mäkkého tvarohu do cesta, 200 g tvrdého tvarohu na posýpanie,            2 vajcia, soľ, 400 g hrubej múky, lekvár, 80 g masla, práškový cukor

Zemiaky umyjeme a uvaríme v šupke. Vychladnuté ošúpeme, najemno postrúhame, pridáme múku, vajce, soľ, mäkký tvaroh a vypracujeme cesto. Vyvaľkáme ho na  pomúčenej doske na hrúbku 3 – 5 mm a nakrájame na štvorčeky. Na každý dáme kôpku lekváru, do kríža preložíme a kraje stlačením dobre spojíme. Uvaríme ich v osolenej vode. Potom ich dierkovanou varechou vyberieme, polejeme rozpusteným maslom. Perky podávame posypané tvrdým tvarohom a podľa potreby ocukrujeme.

 

LEPENICA

1 kg zemiakov, 600 g kyslej kapusty, 2 cibule,  1 – 3 PL masti, 1 ČL rasce, soľ, prípadne aj        3 dl mlieka a 50 g masla

Olúpané zemiaky uvaríme s rascou v osolenej vode. Na 1 PL masti osmažíme nadrobno nakrájanú cibuľu, pridáme pokrájanú kapustu, osolíme a podusíme s rascou. Zemiaky zlejeme, roztlačíme so studenou šťavou z kapusty na kašu, do ktorej na záver primiešame podusenú kapustu. Podávame omastené masťou a posypané opraženou cibuľkou. Iný spôsob je zaliať ocedené zemiaky s horúcim mliekom, pridať maslo a vymiešať ich na hladkú kašu. Kým sa zemiaky varili, polovicu kapusty podusíme na masti, na ktorej sme opražili cibuľu do mäkka. Uvarenú kašu potom spojíme s udusenou aj surovou kapustou. Podávame poliate s opečenou cibuľkou.

 

LIPTÁCKA POLOVINA

Zemiaky, hladká múka, soľ, slanina, cibuľa, masť, mletá červená paprika

Zemiaky očistíme. Polovicu nakrájame na kocky a dáme variť do osolenej vody. Druhú polovicu postrúhame, pridáme múku, soľ a vymiešame haluškové cesto. K takmer uvareným zemiakom  cez haluškáreň alebo z lopára hádžeme halušky ( alebo si uľahčite život a robte to ako ja:  cesto na halušky – akékoľvek- nadžgám do mikroténového vrecúška, v jeho rohu vystrihnem primerane veľkú džurku, cez ktorú vytláčam aké chcem veľké a dlhé halušky. Po dokončení vrecúško šmarím do koša, nič netreba umývať a halušky sú uňo-ňuňo). Vráťme sa k receptu – halušky máme vyrobené a dovaríme ich do mäkka spolu so zemiakmi. Uvarené ocedíme a  jedlo polejeme opraženou slaninou s  cibuľou a  přiměřeně  posypeme červenou paprikou.

 

MATLAŠKY

Zemiaky uvarené v šupke, hrubá múka, 1 vajce, mak, cukor, mlieko, soľ

Zo zemiakov, múky, soli a vajca pripravíme cesto ako na lokše. Rozvaľkáme ho na veľkosť plechu a pečieme ich na suchom plechu v rúre. Pred pečením si radielkom naznačíme pásiky široké cca 3 cm, aby sa po upečení dali lámať. Polámané pásiky posypeme mletým makom a cukrom a zalejeme horúcim mliekom. Treba ich jesť hneď, inak sa pásiky rozmáčajú.

 

PLACERKA

1 kg zemiakov, 1 cibuľa, 3 vajcia, 4 PL hladkej múky, 4 strúčiky cesnaku, ½ lyžičky mletého čierneho korenia, 1 lyžica majoránky, 2 lyžičky soli, bravčová masť

Zemiaky a cibuľu postrúhame, primiešame vajcia, korenie, majoránku, prelisovaný cesnak, soľ a múku. Pekáč vymastíme a vylejeme doň zemiakovú masu. Vložíme do rúry vyhriatej na 250 °C a pečieme. Po dvadsiatich minútach vyberieme, vrch polejeme roztopenou bravčovou masťou a pri zníženej teplote pečieme ešte 30 minút.

 

PODLESNÍK

Zemiaky, hladká múka, vajce ( cca 500 g + 100 g + 2 ks ), cesnak majoránka, mleté čierne korenie, rasca, soľ

Surové zemiaky postrúhame, pridáme múku, vajce, soľ, prelisovaný cesnak,  korenie a vyrobíme cesto ako na zemiakové placky. Pražíme z neho placky, ale nie na oleji, ale na platni sporáka. V domácnostiach s plynovým sporákom vám poslúži železná okrúhla platňa, alebo dobre vypečená stará panvica. Placky jeme len tak, prípadne ich pomastíme spraženým maslom alebo ich naplníme kyslou kapustou, podusenou na údenej slaninke.

PODLESNÍK S KYSLOU KAPUSTOU

500 g zemiakov, 250 g kyslej kapusty, cesnak, soľ, 2 vajcia, múka, olej

Surové zemiaky postrúhame, pridáme pokrájanú a vytlačenú kyslú kapustu, cesnak, soľ, vajcia, múku a všetko dobre premiešame. Pečieme malé placky ako vyššie, teda na platni, ale môžeme ich upiecť aj na oleji.

 

PODLESNÍK S OŠKVARKAMI

1500 g zemiakov, 200 g oškvariek, 2 strúčiky cesnaku, soľ, rasca, majorán, 1 vajce, 100 g hladkej múky, 30 g masti

Surové zemiaky postrúhame, pridáme pokrájané oškvarky a ostatné suroviny a všetko dobre premiešame. Zmes rozotrieme na vymastený plech na hrúbku cca 1 cm a upečieme do zlatista.

 

PREKLADANÉ OSÚCHY

1 kg zemiakov, 250 g polohrubej múky, 2 vajcia, soľ, masť

Postupujeme rovnako ako pri príprave lokší, len do cesta z uvarených zemiakov a múky ešte pridávame vajcia. Z cesta formujeme podlhovasté osúchy, ktoré môžeme upiecť na sucho alebo na masti. Plníme ich buď sladkými plnkami ( maková, orechová, tvarohová ) alebo slanými: praženicou, tvarohom s maslom a soľou, údeným mäsom.

 

PUSTOVNÍCKA BABA

700 g zemiakov, soľ, 200 g jemných krúp, dve cibule, 300 g uvareného údeného bôčika,        2 lyžice bravčovej masti, majorán, mleté čierne korenie, rasca, dva strúčiky cesnaku

Očistené zemiaky nakrájame na kocky a uvaríme v trojnásobnom množstve posolenej vody. Krúpy umyjeme, zalejeme 400 ml vody, posolíme a uvaríme do mäkka. Nadrobno pokrájanú cibuľu opražíme na masti, pridáme bôčik, nakrájaný na kocky a krátko popražíme. Uvarené, nescedené zemiaky popučíme, pridáme krúpy, cibuľu s bôčikom, soľ, majorán, korenie, rascu, pretlačený cesnak a dobre premiešame. Zmes rozotrieme na pekáč a vo vyhriatej rúre upečieme dozlata. Podávame so sladkým alebo s kyslým mliekom.

 

SCÍSKANCE

1 kg v šupke uvarených zemiakov, 300 g polohrubej múky, jeden žĺtok, 20 g čerstvého droždia, 50 g masla, soľ na plnku: pomleté oškvarky, krupica, soľ a na potretie 250 ml pochúťkovej smotany

Z pomletých zemiakov, múky, žĺtka, droždia, masla a soli vypracujeme cesto, ktoré necháme dvadsať minút odležať. Potom cesto vytvarujeme do valca, z ktorého odkrajujeme kolieska. každé koliesko rozvaľkáme, naplníme plnkou a zľahka stočíme do tvaru rožka. Naplnené rožky „ nascískame“ – poukladáme tesne vedľa seba – na vymastený plech, potrieme smotanou a dáme piecť do vyhriatej rúry. Plnku pripravíme tak, že škvarky pomelieme, posolíme a zmiešame s krupicou.

 

SEDLIACKE KRUMPLE

1 kg zemiakov, 50 g údenej slaniny, 150 g údeného mäsa alebo klobásy, 1 cibuľa, soľ, mleté čierne korenie, 2 dl kyslej smotany, 2 – 3 vajcia

Zemiaky uvaríme v šupke, olúpeme a nakrájame na kolieska. Údenú slaninu nakrájame na malé kocky a spolu s pokrájanou cibuľou opečieme. Potom pridáme na malé kúsky pokrájané mäso alebo na kolieska pokrájanú klobásu, ktorú osolíme, okoreníme a dobre so zemiakmi premiešame. Túto zmes dáme na pekáč alebo do vyhriatej rúry a nakoniec  ju zalejeme smotanou, v ktorej sme rozšľahali vajcia a ešte dopečieme.

 

SEJKORY ( Buttermilchgetzen )

800 g surových a 300 g varených zemiakov, 200 ml cmaru ( acidofilného mlieka, jogurtu ), 1 cibuľa, 3 strúčiky cesnaku, ½ lyžičky rasce, 1 lyžička soli, 100 g slaniny, 1 PL masla

Surové zemiaky nastrúhame, precedíme, a počkáme, kým sa v zachytenej šťave usadí škrob. Varené zemiaky tiež postrúhame. Zmiešame ich so surovými, pridáme zachytený zemiakový škrob, cmar, prelisovanú cibuľu a cesnak, rascu, soľ a dobre premiešame. Počas prác si predhrejeme rúru na 200°C. Kocky slaniny rozškvaríme na rozpustenom masle. Pripravené cesto rozotrieme v tenkej vrstve na plechu alebo v pekáči, pridáme slaninu a cca 60 minút dochrumkava zapekáme. Podávame v pekáči.

STAROSLOVENSKÝ PODLESNÍK

12 veľkých zemiakov, 2 dcl smotany ( ak nemáte, tak mlieko, smotana je však lepšia ), 2 vajcia, 5 PL hrubej múky, mleté čierne korenie, soľ, masť

Surové zemiaky postrúhame, vodu z nich vytlačíme, alebo ich scedíme. Získanú hmotu rozmiešame so smotanou, vajíčkami, múkou, korením a soľou. Hmotu rozotrieme na pomastený plech a upečieme v horúcej rúre do červena. Po upečení povrch potrieme masťou  ( najlepšie husacou ) a rozkrájame na štvorce. Podávame teplé.

PODOBNÝ RECEPT VALAŠSKÉ  PODLISTNÍKY  - pre 4 osoby -  600 g zemiakov, 2 vajcia, 1 dcl mlieka, 100 g hladkej  múky, 4 ks kapustových listov, soľ

Zemiaky nastrúhame, vytlačíme z nich vodu, zmiešame ich s vajcami, mliekom, múkou a soľou. Hmotu namažeme na kapustné listy, z ktorých sme vyrezali hlúb a rozložili ich na plech. Upečieme ich vo vyhriatej rúre. Ešte teplé ich z listu zlúpneme, potrieme masťou a servírujeme na tanieri tou stranou, na ktorej sa list otlačil, hore. Podávame s cmarom, acidofilným alebo sladkým mliekom ( Na staroslovienske podlistníky je o niečo iný pomer surovín, postup ten istý: 400 g zemiakov, 2 dl smotany alebo mlieka,, 2 vajcia, 3 strúčiky cesnaku, mleté čierne korenie, 400 g hladkej múky, 4 kapustové listy, 50 g husacej masti.

 

STRAPATÁ NEVESTA

800 g zemiakov uvarených v šupke, 4 vajcia, 150 g polohrubej múky, 600 g jabĺk, 60 g cukru, mletá škorica, soľ, maslo

Deň vopred uvarené zemiaky ošúpeme, postrúhame a zľahka premiešame s múkou, 2 vajcami a soľou. Do vymastené pekáča dáme tretinu zemiakov, na ne polovicu ošúpaných a postrúhaných jabĺk, posypaných cukrom a škoricou. Na to druhú tretinu zemiakov, druhú polovicu jabĺk a poslednú tretinu zemiakovej masy. Povrch pokvapkáme rozpusteným maslom a dáme zapiecť do rozohriatej rúry. Asi po 20 minútach zmes zalejeme 2 rozšľahanými vajcami a dopečieme.

 

TĽAPKANCE

600 – 800 g zemiakov, 140 g hrubej múky, 40 g hladkej múky, 1 vajce, soľ, 150 g mäkkého syra, 2 dl smotany

Umyté zemiaky pokrájame na kocky a uvaríme v osolenej vode. Z múky, vajca a trošky vody vypracujeme husté cesto, ktoré rozvaľkáme ( v minulosti sa cesto vytľapkalo – odtiaľ pochádza názov ), prehodíme ho cez ruku a druhou rukou trháme z cesta nepravidelné kúsky do vriacej osolenej vody. Ak sa cesto lepí, posypeme ho múkou. Po uvarení tľapkance pomiešame s uvarenými zemiakmi. Mäkký syr vymiešame so smotanou a zmes prelejeme. Tľapkance môžeme podávať aj s kyslou kapustou, ale v tom prípade ich polejeme vyškvarenou, údenou slaninou.

 

TROMPAČANÉ HOLUBKY

Kapustné listy, ½ kg zemiakov, 1 väčšia cibuľa, čierne mleté korenie, soľ, slanina, kyslá smotana

Kapustné listy sparíme vo vriacej vode, potom ich vyberieme a hlúb opatrne naklepeme tĺčikom na mäso, aby sa poddal. Necháme vychladnúť. Surové zemiaky najemno nastrúhame a pridáme s korení ma soľou k nadrobno nakrájanej spenenej cibuľke. Popražíme. Pripravenou plnkou naplníme kapustné listy, ktoré zvinieme do balíčkov. Na dno hrnca položíme celé listy, na nich holubky a celé zalejeme vriacou  osolenou vodou tak, aby pri varení neplávali. Po uvarení ich polejeme opraženou údenou slaninou a podávame s kyslou smotanou.

 

TROMPAČANÉ PIROHY

1 kg zemiakov, hrubá múka a na plnku tvaroh, vajce, soľ, cibuľa + údená slanina a kyslá smotana

Zemiaky postrúhame, vyžmýkame cez čistú utierku a šťavu necháme odstáť. Potom ju zlejeme, a škrob, ktorý sa usadil pridáme naspäť k zemiakom. Premiešame, pridáme trocha hrubej múky. Z hmoty v dlani formujeme malé placky, ktoré plníme tvarohovou plnkou – tvaroh vymiešame s vajcom a soľou ( prípadne v dnešnej modernej dobe pridáme aj nejakú nasekanú bylinku – pažítku, kôpor a pod. ). S placiek sformujeme pirohy,  ktoré zavárame vo vriacej vode. Podávame ich zaliate osmaženou  cibuľkou, údenou slaninou alebo kyslou smotanou.

 

ÚHRABKY ( 4 porcie )

600 g zemiakov, 240 g hladkej múky, soľ, dve lyžice masti, 100 g údenej slaniny, jedna cibuľa, 500 g zemiakov uvarených v šupke, 1 kg kyslej kapusty

Očistené zemiaky najemno postrúhame, pridáme múku, soľ a vymiešame cesto. Do vriacej posolenej vody sádžeme halušky, uvaríme ich a scedíme. Na masti rozškvaríme slaninu nakrájanú na kocky a opražíme nadrobno nakrájanú cibuľu. pridáme kapustu a krátko podusíme. Zemiaky uvarené v šupke ošúpeme, nakrájame na kolieska a spolu s uvarenými haluškami vmiešame do kapusty. INÝ POMER SUROVÍN: 900 g zemiakov, 250 g hladkej múky, soľ, 1 veľká cibuľa, 30 g masti, 250 g kyslej kapusty, 40 údenej slaniny

 

VALAŠSKÝ KONTRABÁŠ

400 g zemiakov, 400 g pohánky, soľ, vyškvarená masť, cibuľa, cesnak, 400 g údeného bôčika, slanina, majorán, 2 vajcia

Ošúpané a na kocky pokrájané zemiaky uvaríme v osolenej vode. Pohánku buď sparíme horúcou vodou a  na peci udusíme do mäkka alebo zalejeme horúcou vodou, hrnček šupneme pod perinu a necháme napučať. Uvarené zemiaky premiešame s pohánkou, pridáme uvarený bôčik, pokrájaný nadrobno, na masti opraženú cibuľku, rozotretý cesnak, na kocky pokrájanú slaninu, majorán a vajcia. Dôkladne premiešame, vylejeme na vymastený pekáč a v rúre zapečieme. Porcie zdobíme opraženou cibuľkou. Podávame so zeleninovým šalátom alebo nakladanými uhorkami.

 

VYPLIŠTENCE

5 – 6 zemiakov, 2 žĺtky, polohrubá múka, maslo alebo masť, slivky, škorica, soľ

Zemiaky ošúpeme a nastrúhame najemno. Zlejeme vodu, pridáme štipku soli, žĺtky a toľko polohrubej múky, aby vzniklo cesto trochu redšie, ako na zemiakové placky. Plech dôkladne vymastíme maslom alebo masťou. cesto vylejeme na plech, dôkladne pokvapkáme roztopeným tukom, nahusto naukladáme polovice sliviek a posypeme škoricou. V rúre vyhriatej na 200 °C pečieme cca 1/2 hodiny.

 

ZABLAFUŇKY ( pre 4 osoby )

1 kg zemiakov, 3 PL hladkej múky, šľahačka alebo sladká smotana, 6 vajec ( 4 natvrdo uvarené a 2 surové ), soľ, nové korenie, bobkový list, cesnak, slanina ( nemusí byť )

Zemiaky ošúpeme, zalejeme vodou tak, aby boli prikryté a uvaríme do mäkka, až sa rozvaria. Posolíme, pridáme koreniny a prelisovaný cesnak. Po uvarení vodu nezlejeme. V smotane rozšľaháme múku, pridáme k zemiakom a dôkladne premiešame. Môžeme pridať aj kúsok masla. Na záver rozbijeme do hrnca dve vajcia, kto chce môže pridať aj vyškvarenú slaninu aj s tukom, ale je to len súčasná „vylepšenina“. Pôvodný recept sa pripravoval bez nej. Pri servírovaní dáme každému stolovníkovi do taniera jedno vajce na tvrdo – vcelku, alebo pokrájané, a naň nalejeme zemiakovo-múčnu kašu.

 

ZAČURKA

Zemiaky, múka, soľ, voda, šťava z kyslej kapusty, maslo

Zemiaky očistíme, nakrájame na kocky a varíme v osolenej vode. Medzitým si pripravíme „mrvenicu“. Zemiak postrúhame na strúhadle, pridáme múku a prstami rozdrobíme na mrvenicu. Pridáme k zemiakom a varíme do mäkka. Po uvarení scedíme, vody necháme len toľko, aby zakrývala zemiaky s cestovinou. Začurku dokončujeme 3 spôsobmi: A) zalejeme ju rozohriatym maslom a opraženou cibuľkou B) zalejeme ju prevarenou šťavou z kyslej kapusty s lyžicou masti C) zalejeme ju mliekom. Necháme prevrieť, odstavíme a podávame.

 

ZAHORÁCKA ŠUSTERKA – SLIVČANKA

500 g zemiakov, 40 g masla, mlieko, soľ, slivkový lekvár, zomletý mak, práškový cukor a 80 g rozpusteného masla

Zemiaky uvaríme do mäkka, scedíme, pridáme 40 g masla a toľko vriaceho mlieka, aby sme po vymiešaní dostali hladkú hustú kašu. Porcie nakladiem na taniere, dobre natrieme slivkovým lekvárom, posypeme makom zmiešaným s cukrom a pokvapkáme rozpusteným maslom. Namiesto maku môžeme použiť aj tvaroh a cukor.

ZEMIAKOVÁ BABA S JABLKAMI

1 kg zemiakov varených v šupke, 3 vajcia, 100 ml mlieka, 50 g cukru, štipka soli, 200 g hrubej múky, jablka

Zemiaky ošúpeme, nastrúhame do misky, pridáme cukor a soľ. Vajcia rozšľaháme s  mliekom, pridáme k  zemiakom a rozmiešame. Nakoniec zapracujeme do cesta múku. Pekáč vytrieme tukom, vysypeme strúhankou, naplníme cestom, ktoré pokladieme jablkami. Upečieme v rozohriatej rúre.

 

ZEMIAKOVÉ PAMPÚŠIKY – KRAPNE – KREPLE – ŠIŠKY

500 g zemiakov, soľ, 500 g mäkkého tvarohu, 100 g hladkej múky, 1 vajce, 100 g masti,        2 dl kyslej smotany

Zemiaky olúpeme, uvaríme v slanej vode, scedíme a necháme vychladnúť. Potom k nim pridáme prelisovaný tvaroh, múku, vajce a soľ a všetko dôkladne premiešame. Z masy formujeme malé placky, ktoré z oboch strán vypražíme v horúcom tuku. Potom ich poukladáme na pekáč a v horúcej rúre zapečieme. Podávame horúce, poliate kyslou smotanou.

 

ZEMIAKOVÉ PLNENÉ KNEDLE

750 g zemiakov, 200 – 250 g hrubej múky, 1 vajce, soľ, 250 g bryndze alebo údeného mäsa, 2 – 3 cibule, 60 g masti

Umyté zemiaky uvaríme v šupke. Potom ich olúpeme, prelisujeme, pridáme múku, vajce, soľ a všetko vypracujeme na cesto, ktoré si rozdelíme na rovnaké kúsky. Každý kúsok cesta naplníme hrudkami bryndze alebo zomletým mäsom, zaguľatíme a naplnené knedle uvaríme v osolenej vode. Na masti opečieme pokrájanú cibuľu, ktorou uvarené jedlo na tanieri prelejeme. Zemiakové knedle s údeným môžeme podávať aj s kyslou kapustou – surovou alebo udusenou.

 

ZEMIAKOVÝ ŠTERC

200 g krupice, 50 g masti, soľ, 800 g zemiakov

Krupicu opražíme na masti, osolíme, zalejeme horúcim vývarom zo zemiakov, ktoré sme si pokrájané na kocky predtým uvarili. Krupicu podusíme do mäkka a zmiešame so zemiakmi. Zemiakový šterc podávame s kompótom so sušených sliviek.

 

 

 

ZEMIAKY S OUKROPOM

Zemiaky, rasca, masť, 2 cibule, 3 strúčiky cesnaku, soľ

Očistené a pokrájané zemiaky uvaríme v posolenej vode s rascou. Medzitým si na masti upražíme cibuľu do zlatista a prelisujeme cesnak. Keď sú zemiaky uvarené vodu z varenia zlejeme do iného hrnca, pridáme k nej lyžicu upraženej cibule, prelisovaný cesnak a premiešame. Vznikne výborná polievka – oukrop, ktorú už ďalej nevaríme. Uvarené zemiaky roztlačíme, pridáme do nich všetku zvyšnú opraženú cibuľu aj s masťou a premiešame. Jedlo servírujeme takto: v tanieri polievka, na múčnikovom tanieriku zemiaky. Na lyžicu naberieme trocha zemiakov a k nim polievku.

 

ZEMIAKY ZAPEČENÉ PO STAROČESKY

1 kg zemiakov, 500 g kyslej kapusty, 200 g slaniny ( môže byť aj anglická ), cibuľa, soľ, rasca, mlieko, olej

Zemiaky ošúpeme, osolené uvaríme, ocedíme a  roztlačíme. Pridáme teplé mlieko a vymiešame hustejšiu kašu. Na opečenú pokrájanú slaninu pridáme pokrájanú cibuľu a osmažíme. Pridáme kapustu, rascu a podusíme. Do vymastenej zapekacej nádoby dáme polovicu zemiakovej kaše, na ňu rozotrieme dusenú kapustu a prikryjeme ju druhou polovicou zemiakovej kaše. Upečieme v stredne vyhriatej rúre. Zdobíme cibuľkou, osmaženou do zlatava.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ĎALŠIE ZEMIAKOVÉ JEDLÁ

 

Dusené zemiaky a zemiaky na panvici

 

Lepenica trochu inak

Nové zemiaky s tvarohom

Opekané zemiaky s vajciami a syrom

Pukanské zemiaky

Púpavové zemiaky

Sekané zemiaky s kôprom

Zemiakový guľáš I.

Zemiakový guľáš II.

Zemiakový guľáš III.

Zemiakový guľáš a la segedin

Zemiaky na oleji

Zemiaky na paprike

Zemiaky s bryndzou a slaninkou

Zemiaky s kelom

Zemiaky s koreňovou zeleninou a karfiolom

Zemiaky s petržlenom a cesnakom

 

 

Jedlá zo zemiakovej kaše

 

Farebná zemiaková kaša

Nadstavovaná zemiaková kaša

Nákyp zo zemiakovej kaše s kyslou kapustou

Oravská zemiaková kaša

Zemiaková kaša s mletým mäsom

Zemiaková kaša s tvarohom

Zemiaková kaša so zapekanými vajcami

 

 

Omelety, palacinky, placky

 

Horehronské zemiakové placky

Jemné zemiakové placky

Mexické zemiakové placky

Mrkvovo-zemiakové placky bez vajec a múky

Omeleta z varených zemiakov

Omeleta zo zemiakovej múčky Solamyl

Palacinky bez mlieka

Rýchla zemiaková omeleta

Špeciálne nadýchané placky

Zemiaková omeleta so syrom

Zemiakové placky na maďarský spôsob

Zemiakové placky so sójou

Zemiakovo-kapustovo-mrkvové placky

Zemiakovo-škvarkové placky

 

 

Pečené zemiaky (aj plnené) v rúre

 

Americké zemiaky

Cesnakové zemiaky

Cesnakové zemiaky so syrom

Domáce chipsy

Chrumkavé pikantné chipsy

Lahôdkové pečené zemiaky

Novinové zemiaky

Pečení čerti

Pochúťka na večeru

Prasiatko v kabáte

Priateľská zimná večera

Tatranské zemiaky

Zemiakové hrianky

Zemiakový cheeseburger

Zemiaky „Horec“

Zemiaky obaľované syrom

Zemiačiky s cesnakom

Zemiaky s jogurtovo-smotanovou omáčkou

Zemiaky so syrovou náplňou

Zemiaky v slanine

 

 

Varené zemiakové jedlá

 

Čínske halušky

Farebný knedlík

Gemerské knedlíky

Halušky s údeným mäsom a kyslou kapustou

Chvalovské guľky

Liptovské batôžky

Prešovské cesnakové knedlíky

Skorozemiakové knedlíky

Zemiakové knedlíčky do polievky zo surových zemiakov

Zemiakové knedlíčky do polievky z varených zemiakov I.

Zemiakové knedlíčky do polievky z varených zemiakov II.

Zemiakové knedlíky s nemäsom

Zemiakové knedlíky s údeným mäsom

Zemiakové knedlíky so žemľou

Zemiakové rezance

 

                                                             

Zemiakové jedlá zapekané v rúre

 

Jesenné koráliky

Krupicový závin

Laznícke zemiaky

Miláčikove zemiaky

Pochúťka v alobale

Roláda plnená údeným mäsom

Staropražské zemiaky

Talianske zemiaky

Tatranské zemiaky

Zapekanec

Zapekané zemiaky s hubami

Zapekané zemiaky s korením

Zapekané zemiaky s kôprom

Zapekané zemiaky so strúhankou

Zapekané zemiaky s tvarohom

Zapekané zemiaky so zeleninou a ryžou

Zemiaková baba s kyslou kapustou

Zemiaková paštéta

Zemiaková pizza I.

Zemiaková pizza II.

Zemiakové pusinky

Zemiakový pekáčik

 

 

Zemiakové šaláty

 

Jednoduchý zemiakový šalát

Nálev na zemiakový šalát

Študentský zemiakový šalát

 

 

 

Dusené zemiaky a zemiaky na panvici

 

LEPENICA TROCHA INAK

1 kg zemiakov, ½ kg kyslej kapusty, 2 paradajky, 1 väčšia cibuľa, olej, soľ, mleté čierne korenie, prípadne majoránka a podľa chuti cesnak

Zemiaky nastrúhame, osolíme, okoreníme, eventuálne pridáme majoránku, dobre premiešame s kyslou kapustou nakrájanou na drobno, pridáme nakrájanú cibuľu, paradajky, prelisovaný cesnak a  zmes navrstvíme do vymastenej zapekacej nádoby. Polejeme olejom, hlavne po stranách, aby sa jedlo nepripálilo a vložíme do vyhriatej rúry. Pečieme, kým sa na povrchu nevytvorí hnedá kôrka. Toto staré juhočeské jedlo je v tomto prípade ozvláštnené paradajkami a spôsobom prípravy ( nedusíme ho, ale pečieme v rúre ). Paradajky môžete tiež vynechať.

 

NOVÉ ZEMIAKY S TVAROHOM

800 g nových zemiakov, soľ, 20 g masla alebo 40 g údenej slaniny, 250 g tvarohu, kôpor alebo zelená petržlenová vňať

Nové zemiaky umyjeme, oškrabeme z nich šupku. Pokrájame ich na štvrtky a uvaríme. Po ocedení ich pokvapkáme rozohriatym maslom alebo rozškvarenou slaninou, pokrájanou na malé kocky. Rozdelíme na taniere a posypeme čerstvým tvarohom a nasekanou kôprovou alebo petržlenovou vňaťou.

 

OPEKANÉ ZEMIAKY  S VAJCIAMI A SYROM

400 g varených zemiakov, soľ, 80 g tuku ( masla), 4 vajcia, 70 g tvrdého syra  ( eidam, ementál ), pažítka alebo zelená petržlenová vňať, prípadne pór

Zemiaky, uvarené v šupke, olúpeme a  nakrájame na kolieska. Nadrobno pokrájanú cibuľu podusíme na tuku, pridáme na kolieska pokrájané zemiaky a chvíľu opražíme. Potom ich zalejeme rozhabarkovanými vajciami a miešame, kým nezhustnú. Na záver osolíme, posypeme nastrúhaným syrom a nakrájanou petržlenovou vňaťou alebo posekanou pažítkou ( pórom ).  Jedlo môžeme pripraviť len s jedným vajcom, ktoré rozšľaháme v 5 PL mlieka. Namiesto syra môžeme zemiaky posypať nasekanými kyslými uhorkami, poliať kečupom - skrátka podľa zásob a chuti.

 

PUKANSKÉ ZEMIAKY

Zemiaky uvarené v šupke, mlieko, troška oleja a sladká červená paprika, k tomu skôr široký ako hlboký hrniec

Zemiaky uvarené v šupe očistíme a na väčšom strúhadle postrúhame. Do hrnca dáme olej, rozpustíme v ňom sladkú červenú papriku, potom pridáme mlieko a necháme variť, kým sa na okraji hrnca nezačnú tvoriť bublinky. Pridáme nastrúhané zemiaky a premiešame. Konečný tvar by mal vyzerať podobne ako zemiaková kaša.

 

PÚPAVOVÉ ZEMIAKY

400 g mladých púpavových listov, 1 PL oleja, 1 menšia cibuľa, 1 PL polohrubej múky, 1 dcl mlieka, varené zemiaky

Púpavové listy si najprv na ½ hodiny namočíme do osolenej vody ( takto si ich vždy pred varením upravíme ). Potom ich nasekáme. Na oleji speníme cibuľu, pridáme múku a uklochníme svetlú zápražku. Zalejeme ju mliekom, pridáme nasekanú púpavu a vopred uvarené zemiaky, nakrájané na kocky. Prichutíme podľa uváženia.

 

SEKANÉ ZEMIAKY  S  KÔPROM

500 g varených zemiakov, soľ, 4 PL olivového oleja, kôprová vňať ( najlepšie čerstvá, ale môžeme použiť aj sušenú )

Zemiaky, uvarené v šupke, olúpeme, rozsekáme a dáme na panvicu s olejom a rozsekaným kôprom ohriať, potom trocha osolíme a podávame. Recept tvrdí, že fajné.

 

ZEMIAKOVÝ GUĽÁŠ I.

1 kg zemiakov, 4 cibule, 2 červené a 2 zelené papriky, 2 PL olivového oleja 500 ml zeleninového vývaru, ½ ČL medu, 1 ČL pálivej papriky, soľ, mleté čierne korenia, 2 PL kyslej smotany, 2 PL pokrájanej petržlenovej vňate

Zemiaky olúpeme, pokrájame na 1 ½ cm plátky, cibule na kolieska, papriky na pásiky. Zemiaky a pokrájanú zeleninu opečieme na oleji a dusíme asi 10 minút pod pokrievkou. Pridáme med, korenia a varíme cca 10 minút. Keď sú zemiaky mäkké, vmiešame smotanu, povaríme a pridáme petržlenovú vňať.

 

ZEMIAKOVÝ GUĽÁŠ II.

1 kg zemiakov, 30 g masti alebo masla, 1 cibuľa, podľa chuti rasca, soľ, červená paprika sladká a prípadne aj pálivá, môže byť aj  1 PL posekaných škvarkov, múka

Zemiaky olúpeme a nakrájame na tenké plátky alebo kocky. Nadrobno nakrájanú cibuľu speníme na masti, pridáme zemiaky, korenia, soľ, zamiešame a zalejeme asi do ½ vodou a dusíme tak dlho, až zmäknú. Podľa potreby podlievame. Môžeme tiež pridať lyžicu posekaných škvarkov. Na záver zahustíme múkou, rozmiešanou v studenej vode, ak máte môžete tiež pridať trocha sladkej alebo kyslej smotany.

 

ZEMIAKOVÝ GUĽÁŠ III.

4 -5 väčších zemiakov, 1 väčšia cibuľa, 20 g droždia, 1 kocka mäsového bujónu, mletá červená paprika, mleté čierne korenie, 4 strúčiky cesnaku, rasca, majorán, soľ, olej, pažítka alebo petržlenová vňať

Zemiaky olúpeme a nakrájame na tenké plátky alebo kocky. Nadrobno nakrájanú cibuľu speníme na oleji, pridáme rozmrvené droždie, necháme speniť, poprášime mletou paprikou a zalejeme asi 300 ml vody. Keď zovrie, pridáme bujónovú kocku zemiaky a rascu. Varíme ešte približne 10 minút, kým zemiaky nezmäknú. Nakoniec guľáš osolíme, okoreníme a dochutíme roztlačeným cesnakom, majoránom a posekanou pažítkou alebo petržlenovou vňaťou.

 

ZEMIAKOVÝ GUĽÁŠ A LA SEGEDIN

500 g zemiakov, 2 PL olivového oleja, 100 g anglickej slaniny,  2 - 3  cibule, 3 rôznofarebné papriky, 3 mäsité paradajky ( alebo namiesto posledných troch prísad primerané množstvo leča - aspoň 1 surovú cibuľu dajte aj tak ),  2 PL sladkej papriky, 1/2 ČL rasce, soľ, mleté čierne korenie, 300 g kyslej kapusty, 1 l mäsového vývaru ( z kocky ), 4 paprikové klobásy, 150 g kyslej smotany, pažítka

Zemiaky a cibuľu olúpeme, zemiaky nakrájame na plátky, cibuľu na kolieska. Slaninu nakrájame na kocôčky. Ak nepoužívame lečo nakrájame aj papriky a paradajky. Cibuľu a slaninu opečieme na rozohriatom oleji. Poprášime paprikou, zamiešame, pridáme zemiaky, paradajky a papriku alebo lečo, a nakrájanú kyslú kapustu. Zalejeme vývarom, okoreníme, osolíme a prikryté pod pokrievkou dusíme asi 35 minút. Po 25 minúte varu pridáme celé klobásy. Pred podávaním ich vyberieme, nakrájame a vrátime do guľášu. Podľa chuti ho pikantne dokoreníme a podávame s kyslou smotanou a pažítkou. Kyslú smotanu buď vmiešajte do celého jedla, alebo pri servírovaní ňou ozdobte porcie.

 

ZEMIAKY NA OLEJI

1 kg zemiakov, 15 PL oleja, 1 cibuľa, rasca a štipka soli

Zemiaky ošúpeme a nakrájame na tenké plátky, alebo umyté pokrájame na kolieska aj so šupkou. Olej rozpálime a zemiaky spolu s nadrobno nakrájanou cibuľou, rascou a štipkou soli dáme dusiť. Počas prípravy ich občas zamiešame. Recept je z jednej zo starých babičkovských kucháriek, ktorá uvádza, že jedlo pôsobí liečivo     „ pri pohlavnej slabosti“.

 

ZEMIAKY NA PAPRIKE

600 g zemiakov, 50 g masti, 80 g cibule, 30 g hladkej múky, mletá červená paprika, 10 g paradajkového pretlaku, 2 ½ dcl vývaru z kocky, 0,8 dcl smotany, soľ

Zemiaky uvaríme v šupke, po vychladnutí olúpeme a nakrájame na väčšie kocky. V hrnci na rozpálenej masti opražíme cibuľu, zaprášime ju  múkou, opražíme, pridáme mletú papriku, rajčiakový pretlak, podlejeme vývarom, smotanou a osolíme, spolu povaríme. Potom pridáme zemiaky, necháme ich prejsť varom a podávame.

 

ZEMIAKY S BRYNDZOU A SLANINKOU

Zemiaky, maslo, bryndza, slanina, soľ, rasca

Zemiaky, nakrájané na kolieska ( alebo ak sú malé nechávame ich celé ), uvaríme v slanej vode s rascou. Scedíme ich, na tanieri polejeme roztopeným maslom, posypeme bryndzou a nadrobno pokrájanou, dochrumkava opraženou slaninkou. Zapíjame acidofilným alebo iným kyslým mliekom.

 

ZEMIAKY S KELOM

1 kel ( 500 g ), 20 g cibule, 500 g zemiakov, soľ, mleté čierne korenie, majoránka, ½  strúčika cesnaku, 20 g masla a 20 g múky na zápražku

Nadrobno nakrájanú cibuľu osmažíme na troške tuku a pridáme očistený, na rezančeky nakrájaný kel. Premiešame, pridáme na kocky nakrájané zemiaky, soľ, čierne korenie, prelisovaný cesnak a štipku majoránky. Podlejeme vodou a dusíme, až kel a zemiaky zmäknú. Potom všetko zahustíme zápražkou. Prívarok podávame s duseným mäsom, alebo doň primiešame na kocky nakrájaným vareným údeným mäsom.

 

ZEMIAKY S KOREŇOVOU ZELENINOU A KARFIOLOM

500 g zemiakov, 50g olivového oleja, 1 veľká cibuľa, 100 g koreňovej zeleniny, ¼ karfiolu, 80 g paradajkového pretlaku, 200 ml kyslej smotany, 1 PL petržlenovej vňate, soľ

Zeleninu najemno nastrúhame, karfiol rozdelíme na drobné ružičky, hlúb nastrúhame. Osmažíme nakrájanú cibuľu a zeleninu, pridáme pretlak a na malé kocky nakrájané zemiaky, zalejeme smotanou a varíme do mäkka bez pokrievky - tekutinu necháme čiastočne vydusiť. Posypeme petržlenom a podávame s chlebom.

 

 

ZEMIAKY S PETRŽLENOM A CESNAKOM

1 ½ kg  malých mladých zemiakov, 3 PL olivového oleja, ½ hlavičky cesnaku, 1 zväzok sekanej petržlenovej vňate, soľ, mleté čierne korenie

Zemiaky dôkladne umyjeme pod tečúcou vodou a očistíme. Uvaríme v šupke a scedíme. Medzitým si očistíme strúčiky cesnaku a jemne ich nasekáme. Rovnako nasekáme umytú petržlenovú vňať. Na rozohriatom olivovom oleji krátko opražíme cesnak ( dávajte pozor, aby vám nezhorkol ). Potom odstavíme, vmiešame k nemu vňať, všetko výdatne osolíme a okoreníme, najlepšie čerstvo zomletým čiernym korením. Do panvice potom pridáme ocedené uvarené zemiaky a za stáleho miešania asi 1 minútu prudko opekáme a okamžite podávame. Pre vôňu aj pre zdravie môžete pri varení zemiakov pridať do vody trocha mletej rasce. 

 

 

Jedlá zo zemiakovej kaše

 

FAREBNÁ ZEMIAKOVÁ KAŠA

1 kg zemiakov, soľ, 50 g masla, 4 dl mlieka, na zafarbenie kečup, dusený špenát, 2 žĺtky, 4 vajcia, 100 strúhaného syra, 2 PL preosiatej strúhanky, 2 PL rozohriateho masla, tuk na vymastenie

Do ocedených roztlačených zemiakov pomaly pridávame horúce mlieko a maslo a šľahačom prešľahávame, až je kaša úplne hladká. Rozdelíme ju na 4 časti. Jednu odfarbíme kečupom, druhú špenátom a ostávajúce dva žĺtkami. Vložíme ich striedajúc farby do vymastenej zapekacej misy. V každej časti vyhĺbime jamku, do ktorej vyklepneme vajce, celý povrch posypeme strúhaným syrom a strúhankou, pokvapkáme rozpusteným maslom a v horúcej rúre prudko zapečieme až povrch získa zlatavú farbu, syr sa roztečie a vajcia zrazia. Kašu podávame s grilovaným mäsom a zeleninovým šalátom.

 

NADSTAVOVANÁ ZEMIAKOVÁ KAŠA

600 – 750 g zemiakov, 120 – 150 g krúp, cca 1 naberačka mlieka ( alebo hovädzia polievka ), rasca, soľ. Na ochutenie môžete ešte pridať cesnak, majoránku. Na poliatie cibuľa a tuk, resp iba rozpustené maslo

Zemiaky uvaríme v osolenej vode s rascou, scedíme a roztlačíme. Osobitne si v slanej vode uvaríme krúpy, radšej menšie, ale chuť jedla to samozrejme neovplyvní. Do roztlačených zemiakov pridáme horúce scedené krúpy, horúce mlieko alebo mäsovú polievku a dobre vymiešame. Hotovú kašu prelejeme opraženou cibuľkou, alebo iba rozpusteným maslo. Okrem krúp a mlieka, môžeme ešte k zemiakom na ochutenie pridať podľa chuti prelisovaný cesnak a majoránku a vymiešať.

 

NÁKYP Z KYSLEJ KAPUSTY

750 g zemiakov, soľ, 2 PL masla, 4 PL horúceho mlieka, mleté čierne korenie, 1 cibuľa, 350 g klobásky, 1 PL oleja, 1 ČL červenej papriky, trochu majoránky, 5 PL bieleho vína, 500 g kyslej kapusty, 250 ml kyslej smotany

Zemiaky ošúpeme, nakrájame a uvaríme v slanej vode. Zlejeme, popučíme. Na minimálnom plameni rozpustíme 1 PL masla a spolu s horúcim mliekom vmiešame do zemiakov. Dochutíme soľou a mletým korením. Ošúpanú cibuľu spolu s klobásou nakrájame na kolieska a na rozohriatom oleji ich krátko opečieme. Osolíme, dochutíme koreninami a podlejeme vínom. Prikryjeme pokrievkou a na minimálnom ohni dusíme asi 10 minút. Druhou lyžicou masla vymastíme pekáč, na dno rozotrieme zemiakové pyré, naň navrstvíme klobásovú zmes a napokon vyžmýkanú nakrájanú kyslú kapustu. Povrch polejeme kyslou smotanou a posypeme mletou paprikou. Vložíme do rúry vyhriatej na 200 °C a upečieme.

 

ORAVSKÁ ZEMIAKOVÁ KAŠA

1 kg zemiakov, voda, soľ, 80 g údenej slaniny alebo 100 g škvariek, 80 g cibule, 2 –3 dl mlieka,  400 g kyslej kapusty, 30 g masti

Slaninu pokrájame na kocky, opražíme a keď pustí tuk pridáme nakrájanú cibuľu a opražíme dozlata. Mlieko a nakrájanú kyslú kapustu zohrejeme ( každé osobitne). Do horúcich roztlačených zemiakov primiešame masť a horúce mlieko a vymiešame hladkú kašu. Nakoniec do nej vmiešame horúcu kyslú kapustu. Porcie posypeme slaninou s opraženou cibuľou.

ZEMIAKOVÁ KAŠA S MLETÝM MÄSOM

600 g zemiakov, 2 ½ dl mlieka, 50 g masla, 100 g strúhaného syra, trošku strúhaného muškátového orieška, 300 g mletého mäsa,  2 vajcia, 4 PL strúhanky, 1 cibuľa, mleté čierne korenie, mletá červená paprika, olej na opekanie

Do horúcich roztlačených zemiakov pridáme vriace mlieko, roztopené maslo, 60 g strúhaného syra, kúsok postrúhaného muškátového orieška a soľ. Kašu dobre vymiešame dohladka. Mleté mäso zmiešame s vajcami, 2 PL strúhanky a posekanou cibuľou. Osolíme, okoreníme. Z masy sformujeme oválne bochníčky, ktoré opečieme v rozpálenom oleji po oboch stranách. Zapekaciu nádobu vymastíme, vložíme do nej pripravenú zemiakovú kašu. na ňu rozložíme opečené bochníčky. Zvyšný syr a strúhanku zmiešame a posypeme povrch pokrmu. V dobre vyhriatej rúre zapečieme. Podávame so zeleninovým šalátom.

 

ZEMIAKOVÁ KAŠA S TVAROHOM

1 kg zemiakov, 2 dl mlieka, 80 g masla, 200 g tvarohu

Do horúcich roztlačených zemiakov pridáme vriace mlieko, roztopené maslo a tvaroh a dobre vyšľaháme do hladka.

TIP: zemiakovú kašu môžeme pripraviť aj so smotanovým syrom, bryndzou alebo s tvrdým postrúhaným syrom. Podávame s kyslým mliekom alebo smotanou. Môžeme podávať aj so šalátom alebo ako prílohu k zeleninovým jedlám.  Môžeme do nej primiešať  aj jednu až dve paštétové konzervy, zomletý lančmít alebo zomleté údené mäso. Takto pripravenú kašu polejeme opraženou cibuľou a podávame s akýmkoľvek zeleninovým šalátom.

 

ZEMIAKOVÁ KAŠA SO ZAPEKANÝMI VAJCAMI

400 g zemiakov, 50 g masla, 1 dl mlieka, 4 vajcia, soľ, 50 g tvrdého syra

Uvarené zemiaky rozšľaháme s maslom a mliekom na kašu, osolíme a dáme do ohňovzdornej misy. V kaši urobíme lyžicou štyri jamky a do nich vyklepnem vajcia.  Osolíme ich, celý povrch aj s vajcami posypeme postrúhaným syrom a ešte pokvapkáme maslom. Pečieme v horúcej rúre, kým vajcia stuhnú. Podávame s hlávkovým šalátom alebo s kyslou uhorkou.

 

 

Omelety, palacinky, placky

 

HOREHRONSKÉ ZEMIAKOVÉ PLACKY

500 g zemiakov, 2 vajcia, 80 g tvrdého syra, soľ, mleté čierne korenie, majorán, vegeta, olej

Zemiaky ošúpeme, umyjeme a nahrubo postrúhame. Vajcia rozšľaháme, osolíme a vmiešame do nich postrúhaný syr. Na menšiu panvicu s olejom rozotrieme súvislú vrstvu postrúhaných zemiakov a pomaly oprážame. Opraženú placku opatrne obrátime, natrieme syrovo-vaječnou zmesou a keď je spodná strana upečená, znovu ju otočíme. Hotovú placku vyklopíme na tanier a dochutíme soľou, korením, majoránom a prípadne vegetou.

 

JEMNÉ ZEMIAKOVÉ PLACKY

500 g zemiakov, asi 50 až 60 g  polohrubej múky, 1 veľké alebo 2 malé vajcia, 5 PL mlieka, soľ,    2 PL posekanej petržlenovej vňate, mleté čierne korenie podľa chuti, maslo alebo olej na opekanie

Zemiaky ošúpeme, ale neprekrojíme ich a dáme do vriacej vody predvariť. Napoly uvarené zemiaky scedíme, necháme vychladnúť a potom ich nahrubo nastrúhame. Múku, vajce a mlieko zmiešame a vlejeme do postrúhaných zemiakov. Pridáme petržlenovú vňať, soľ, korenie a dobre vymiešame. Z cesta vytvarujeme placky, opečieme ich na horúcom masle alebo oleji dozlatista z oboch strán a podávame s paradajkami, dusenými hubami a volským okom, alebo iba s čerstvým zeleninovým šalátom.

 

 

 

 

MEXICKÉ ZEMIAKOVÉ PLACKY

600 g zemiakov, 1 vajíčko, 1 PL polohrubej múky, soľ a olej podľa potreby Na plnku: 2 paradajky, 300 g mletého mäsa podľa vlastného výberu, 2 PL oleja, 2 strúčiky cesnaku, 2 PL paradajkového pretlaku, 4 feferónky, 1 malá konzerva kukurice, soľ, mleté čierne korenie, majorán, mletá červená paprika, kajenské korenie, citrónová šťava

Zemiaky ošúpeme, umyjeme a nastrúhame. Primiešame vajíčko, múku, trochu soli a premiešame. Na panvici zohrejeme olej a z oboch strán pečieme placky. Hotové placky uložíme na teplé miesto, alebo ich pred podávaním prehrejeme v mikrovlnke. Na plnku umyjeme paradajky, vyrežeme z nich stred a nakrájame na kocky. Na panvici zohrejeme olej, pridáme mleté mäso, opražíme, primiešame prelisovaný cesnak, nakrájané paradajky, pretlak a premiešame. Feferónky umyjeme, vyberieme žilky, jadierka a nakrájame na pásiky. Kukuricu zlejeme, necháme odkvapkať a spolu s feferónkami primiešame k mäsu. Dochutíme soľou, korením, mletou červenou paprikou, kajenským korením a troškou citrónovej šťavy. Dôkladne premiešame, rozdelíme na teplé zemiakové placky a hneď podávame.

 

MRKVOVO - ZEMIAKOVÉ PLACKY BEZ VAJEC A MÚKY

900 g ošúpaných surových zemiakov, 250 g mrkvy, 1 cibuľa, 2 PL čerstvého posekaného koriandra ( ak nemáte, nahradíme ho petržlenovou vňaťou alebo oreganom, prípadne bazalkou, tymianom ... ), soľ, mleté čierne korenie, olej, kúsok masla

Zemiaky ošúpeme, umyjeme, nahrubo postrúhame a dobre vyžmýkame. Pridáme mrkvu, tiež nastrúhanú na hrubšie, nadrobno nakrájanú cibuľu a koriander, alebo inú vňať, posolíme, okoreníme, premiešame a rovnomerne natlačíme na rozohriatu  panvicu vymastenú olejom a kúskom masla. Pečieme na miernejšom plameni asi 20 minút, potom pomocou taniera placku obrátime apečieme z druhej strany, až je placka z oboch strán zlatočervená a chrumkavá. Môžeme nakrájať ako pizzu, alebo upečieme menšie ale takisto hrubšie placky. Podávame so zeleninovým šalátom.

 

OMELETA Z VARENÝCH ZEMIAKOV

12 dkg studených varených zemiakov, 3/8 l mlieka, 1 vajce, soľ, ¼ kg hladkej múky, a 1 balíček prášku do pečiva

Zemiaky nastrúhame, pridáme ostatné suroviny, dobre premiešame a z hmoty upečieme na rozohriatej panvici omeletu z oboch strán.

 

OMELETA ZO ZEMIAKOVEJ MÚČKY SOLAMYL

14 dkg práškového cukru, 4 vajíčka, citrónovú kôra, 3 malé lyžičky Solamylu

Cukor, žĺtky a citrónovú kôru dôkladne vymiešame, potom pridáme do cesta Solamyl a vyšľahaný sneh z bielkov. Cesto rozotrieme na maslom vymazaný a múkou vysypaný plech či inú formu a upečieme v horúcej rúre. Upečenú potrieme zavareninou, stočíme, pocukrujeme a podávame.

 

PALACINKY BEZ MLIEKA

200 g hladkej múky, 250 g zemiakov, ½ balíčka prášku do pečiva, ½ l vody, 1 vajce, 50 g práškového cukru, štipka soli, olej. Ak robíme slané palacinky, miesto cukru dáme vegetu a rascu

Do misy preosejeme múku a rozmiešame v nej prášok do pečiva. Pridáme uvarené postrúhané zemiaky. Vajce rozšľaháme vo vode, vlejeme do misy, pridáme štipku soli, cukor alebo vegetu s rascou a obsah dobre premiešame. Na rozpálenom oleji pečieme tenké palacinky, ktoré plníme podľa toho, či pripravujeme  slané alebo sladké jedlo.

 

RÝCHLA ZEMIAKOVÁ OMELETA

Maslo, varené zemiaky, soľ, vajce

Maslo rozpustíme na panvici. Potom ju odstavíme z ohňa a rovnomerne na ňu rozložíme po celej ploche na plátky nakrájané varené zemiaky, posolíme ich a opečieme. Na opečené zemiaky nalejeme rozšľahané vajce ( alebo viac, podľa potreby) a omeletu pozvoľna zapečieme, až vajce stuhne. Omeletu preklopíme na tanier a podávame so zeleninovým šalátom. Pred podávaním môžeme zemiaky posypať sterilizovaným hráškom či kukuricou, hubami ..

 

ŠPECIÁLNE NADÝCHANÉ PLACKY

½ kg zemiakov, údenina podľa chuti, mleté čierne korenie, majoránka, cesnak, soľ, hladká múka podľa potreby, ½ prášku do pečiva, 2 vajcia, olej

Zemiaky ( cca ½ kg ) ošúpeme, umyjeme a  nahrubo postrúhame (okraje sú potom oveľa chrumkavejšie). Údeninu nakrájame nadrobno, cesnak prelisujeme – množstvá podľa chuti a s koreninami a soľou pridáme k zemiakom. Potom pridáme vajce ( na ½ kg zemiakov asi 2 kusy ), dohustíme múkou ( neprehnať) aby zmes bola primerane hustá a necháme chvíľu postáť, aby sme mohli zo zmesi zliať vodu, ktoré zemiaky časom pustia. Až potom pridáme prášok do pečiva ( na ½ kg zemiakov asi polovicu vrecúška ). Všetko dôkladne premiešame a na panvici pečieme z hmoty  placky do zlata. Podávame so zeleninovým šalátom, posypané syrom, pokvapkané kečupom,           s tatárskou omáčkou a pod.

 

ZEMIAKOVÁ OMELETA SO SYROM ( pre 4 osoby )

500 g  zemiakov, 100 g strúhaného syra, šálka mlieka, 4 vajcia, soľ, 2 PL múky, pažítka, tuk

Uvarené studené zemiaky ošúpeme a nakrájame na plátky. Pripravíme si cestíčko s mlieka, syra. vajec, múky a soli. Pekáč dobre vymastíme tukom, vyložíme plátkami zemiakov a zalejeme ich pripraveným cestíčkom. Zapečieme niekoľko minút vo vyhriatej rúre. Hotové jedlo husto posypeme nakrájanou pažítkou.

 

ZEMIAKOVÉ PLACKY NA MAĎARSKÝ SPÔSOB

400 g uvarených zemiakov,  soľ, 40 g cesnaku, 4 vajcia, 0,3 dl mlieka, 40 g polohrubej múky, mletá červená paprika, 60 g suchej salámy, 30 g slaniny bez kože, 60 g oleja na vyprážanie

Deň vopred uvarené zemiaky olúpeme, nastrúhame do misky a pridáme prelisovaný cesnak. Do hrnčeka dáme vajcia, prilejeme mlieko, pridáme múku, osolíme, opaprikujeme, dobre rozhabarkujeme a nalejeme na zemiaky. Potom pridáme na drobné kocky nakrájanú salámu, slaninu a všetko dobre premiešame. Hmotu pomocou naberačky kladieme na panvicu v tvare menších kôpok, roztlačíme na  placku a z oboch strán vypražíme do ružova. Podávame so šalátom zo surovej zeleniny.

 

ZEMIAKOVÉ PLACKY SO SÓJOU

3/4 surových nastrúhaných  zemiakov, 1/4 sójovej masy, vajce, cesnak, rasca, majoránka, soľ, čierne mleté korenie, olej alebo masť

Sójovú masu získame tak, že 24 hodín namočené sójové bôby rozmixujeme s vodou, v  ktorej sa močili a  scedíme. Zmiešame so strúhanými zemiakmi,  pridáme soľ,  koreniny podľa chuti a klasickým spôsobom vyprážame placky.

 

ZEMIAKOVO-KAPUSTOVO-MRKVOVÉ PLACKY

6 väčších zemiakov,  1 vajce, 1 zavarovacie sklo kyslej kapusty, 15 dkg mäkkej salámy, trochu hladkej múky, 2 – 3 strúčiky cesnaku, 1 cibuľa, štipka soli, čierneho mletého korenia a majoránky, 1 – 2 mrkvy, olej alebo masť

Zemiaky, mrkvu, cibuľu a cesnak nastrúhame alebo nakrájame na drobné kocky a pridáme zvyšné suroviny tak, aby sme dostali hustejšie cesto. Na panvici s rozpáleným olejom pečieme placky po oboch stranách. Pri podávaní môžeme posypať strúhaným eidamom.

 

ZEMIAKOVO-ŠKVARKOVÉ PLACKY  ( pre 4 osoby )

500 g  zemiakov,  280 g polohrubej múky, 220 g škvarkov, 3 žĺtka, soľ, masť na potretie placiek          ( alebo olej, či iný tuk )

Zemiaky uvaríme a necháme vychladnúť ( najlepšie deň vopred). Potom ich olúpeme a prelisujeme, osolíme a pridáme do múky v mise. Potom pridáme žĺtky a nadrobno posekané škvarky. Vypracujeme cesto, ktoré vyvaľkáme na doske a pohárom alebo väčšou formičkou vykrajujeme kolieskam, ktoré upečieme doružova v predhriatej rúre. Upečené placičky ešte teplé potierame masťou a hneď podávame.

Pečené zemiaky (aj plnené) v rúre

 

AMERICKÉ ZEMIAKY

1 kg nových zemiakov, 1 lyžička masti, korenie na americké zemiaky

Zemiaky umyjeme a necháme odkvapkať. Pripravíme si hrubší plech na pečenie a veľmi tenko ho vytrieme masťou alebo olejom. Zemiaky aj so šupkou nakrájame na mesiačiky a rozložíme ich na plech. Ľahko ich posypeme korením a pečieme v rúre vyhriatej na 220°C cca 40 minút. Občas ich skontrolujeme a asi v polovici pečenia ich rozhrnieme, aby sa opekali pravidelnejšie. Keď sú mäkké vyberieme ich z rúry a ihneď ich znovu posypeme korením. Nie je nutné soliť ich. Podávame s uhorkovým šalátom alebo kefírom. Dajú sa samozrejme použiť aj ako príloha k mäsu.

 

CESNAKOVÉ ZEMIAKY

600 g – 800 g zemiakov, 4 PL masti alebo oleja, soľ, cesnak, mleté čierne korenie

Zemiaky olúpeme a nakrájame na plátky hrubé 1,5 mm až 2 mm. Rozložíme ich na ľahko vymastený plech a vložíme do horúcej rúry. Keď plátky zemiakov ľahko zozlatnú, preložíme ich do misy, pridáme soľ, nasekaný cesnak, mleté čierne korenie, pokvapkáme masťou a niekoľkokrát ich v miske pretrasieme.

 

CESNAKOVÉ ZEMIAKY SO SYROM

1 kg zemiakov, 6 strúčikov cesnaku, 150 až 200 g plesňového syra alebo lacnejšieho tvrdého syra

Zemiaky očistíme, ľubovoľne pokrájame, dáme na pekáč alebo do zapekacej misky, premiešame s prelisovaným cesnakom a dáme piecť. Keď sú takmer hotové, posypeme ich postrúhaným plesňovým syrom, alebo bežným tvrdým syrom a necháme zapiecť.

 

DOMÁCE CHIPSY

6 stredne veľkých zemiakov,  1 PL vegety, 1 PL korenia podľa chuti (mletá rasca, tymián, majoránka a pod.), 2 lyžičky jemne mletej celozrnej múky

Zemiaky dobre očistíme, ponecháme v šupke. Potom ich pokrájame na plátky. Vegetu, korenie a múku premiešame a posypeme nimi zemiaky. Potom ich rozložíme na nepripekavý plech (papier na pečenie) a pečieme 30-40 minút vo vyhriatej rúre. Takto pripravené zemiaky nahradia klasické chipsy alebo hranolčeky. Sú ale na rozdiel od nich pripravené bez tuku a vyprážania.

 

CHRUMKAVÉ PIKANTNÉ CHIPSY

5 stredných zemiakov, 3 strúčiky cesnaku, olej, pálivá paprika, soľ

Olúpané zemiaky nastrúhame na plátky na uhorkovom strúhadle. Plátky poukladáme vedľa seba  na plech na pečenie. Potrieme zmesou oleja, prelisovaného cesnaku a pálivej papriky. Prudko pečieme v rozohriatej rúre dozlatova. Po vybratí z rúry posolíme, nasypeme do misy a chrúmeme. Doporučená príloha: pivo, víno

 

LAHÔDKOVÉ PEČENÉ ZEMIAKY

8 veľkých zemiakov (cca 200 g ), 4 PL oleja, 2 ČL soli, na syrový krém 200 g jemne nastrúhaného ementálu, 2 vajcia, ½ pohára bieleho vína, čerstvo namleté čierne korenie a na posýpku rascu, slnečnicové jadierka, sezam, mletú červenú papriku a posekanú petržlenovú vňať

Zemiaky dôkladne vydrhneme kefou a po dĺžke ich rozpolíme, Potrieme olejom a reznú plochu osolíme. Poukladáme ich vedľa seba na plech a dáme piecť do predhriatej rúry na najvyšší stupeň – cca 35 minút. Potom reznú plochu potrieme syrovým krémom ( získame ho vymiešaním všetkých uvedených surovín na kompaktnú hmotu ) a podľa chuti posypeme zvolenou posýpkou alebo každú pätinu inou posýpkou. Potom vložíme opäť do rúry a ešte pár minút zapekáme. Podávame so zeleným šalátom a k jedlu popíjame víno, najlepšie červené.

 

 

 

 

NOVINOVÉ ZEMIAKY

Malé zemiačky, olej, soľ, prípadne koreniny podľa chuti, papier na pečenie, noviny

Zemiačiky aj so šupkou vydrhneme, každý položíme na primerane veľký štvorec papiera na pečenie, osolíme, ochutíme, pokvapkáme olejom. Dobre zabalíme a potom ešte takto zabalené zemiaky, každý jednotlivo, zabalíme do mokrých novín. Napokon v predhriatej rúre upečieme.

 

PEČENÍ ČERTI

Zemiaky, masť, cesnak, soľ, korenie

Zemiaky uvarené v šupke a vychladnuté z  jednej strany zrežeme a konček použijeme ako vrchnák. Vnútro zemiaku vydlabeme vidličkou, osolíme, okoreníme a zmiešame s masťou a prelisovaným cesnakom. Podľa chuti osolíme. Zmesou naplníme vydlabané zemiaky a prikryjeme vrchnákom. K zemiaku ho pripichneme špáradlom a zemiaky v suchom pekáči prudko zapečieme. Upečených čertov ozdobíme kolieskami cibule alebo papriky.

 

POCHÚŤKA NA VEČERU

1 až 1 ½ kg menších podlhovastých zemiačikov rovnakej veľkosti, 2 – 3 PL oleja,  štipku mletej červenej papriky, 70 g údenej slaniny, trochu čerstvej bazalky ( petržlenovej vňate, pažítky ), soľ

Zemiaky v šupke umyjeme a vydrhneme kefkou dočista a asi 5 minút ich povaríme, potom scedíme a dáme do misy. Lyžicou oleja potrieme plech, zvyšný olej vymiešame s červenou mletou paprikou, pokvapkáme ním zemiaky v mise, posolíme ich a dobre premiešame. Takto pripravené zemiaky dáme na plech, posypeme slaninkou pokrájanou na tenučké pásiky a v rúre upečieme do zlatista. Upečené zemiaky posypeme bazalkou alebo inou vňaťou. Podávame s kyslým mliekom.

 

PRASIATKO V KABÁTE

Zemiaky, párky, tuk

Do ošúpaných surových zemiakov vykrojíme v prostriedku otvor, ktorým pretiahneme pol nožičky párka tak, aby konce vytŕčali. Takto naplnené zemiaky poukladáme do vymastenej zapekacej misy a podlejeme asi ¼ l  vody. Pečieme približne 25 minút, kým zemiaky nezmäknú. Príloha - kyslé uhorky, kapustový šalát a pod.

 

PRIATEĽSKÁ ZIMNÁ VEČERA

Zemiaky, údená slanina

Menšie zemiaky ošúpeme, prekrojíme ich na polovicu a rovnou plochou poukladáme na plech. Údenú slaninu pokrájame na štvorčeky, pokladieme na zemiaky, prichytíme špáradlom a dáme piecť do vyhriatej rúry. Upečené posolíme (ak je slanina dosť slaná, ani nemusíme) a podávame s čajom alebo vareným vínom.

 

TATRANSKÉ ZEMIAKY

Surové zemiaky, bryndza, červená sladká paprika, cibuľa, šunka (šunková saláma), rasca, slanina, olej alebo masť

Menšie zemiaky umyjeme a uvaríme v šupke do polomäkka. Potom ich pozdĺžne rozpolíme a vnútro vydlabeme. Bryndzu vymiešame s paprikou, posekanou cibuľkou a nadrobno pokrájanou šunkou. ( Namiesto bryndze môžeme použiť plesnivý syr). Touto zmesou naplníme polovice zemiakov, druhou polovicou ich prikryjeme, posypeme rascou a na každý zemiak dáme plátok slaniny. Upečieme v rúre na oleji alebo masti.

INÝ SPÔSOB: Na plnku stačí vymiešať bryndzu s maslom, osoliť a okoreniť ( na 300 g zemiakov 70 g bryndze a 30 g masla), naplníme vydlabané polovice zemiakov, spojíme ich, obtočíme plátkom slaniny a necháme zapiecť.

 

 

 

 

ZEMIAKOVÉ HRIANKY

1 kg zemiakov, 60 g masti, 3 – 5 strúčikov cesnaku, 1 dl vlažnej vody, soľ

Zemiaky očistíme kartáčom, opláchneme, osušíme a nakrájame na ½ cm – 1 cm plátky. Vyrovnáme ich na suchý plech a dáme piecť do horúcej rúry. Asi po 10 minútach ich prvý krát potrieme prelisovaným cesnakom zmiešaným s masťou, vodou a soľou. Počas pečenia, ktoré trvá asi 20 – 30 minút zemiaky niekoľkokrát potierame. Chrumkavé, dozlatova upečené zemiaky podávame so zeleninovým šalátom.

 

ZEMIAKOVÝ CHEESEBURGER

500 g zemiakov, 2 rajčiaky, 100 g šunky, 100 g syra, rasca, soľ

Zemiaky dôkladne umyjeme a niekoľko minút predvaríme v šupke. Keď vychladnú, rozpolíme ich. Spodnú polovicu posolíme, uložíme na ňu šunku, syr, plátok rajčiaku, prikryjeme druhou časťou zemiaku, posolíme, posypeme rascou a zapečieme v rúre.

 

ZEMIAKY HOREC ( 4 porcie )

8 väčších zemiakov, 200 g tvrdého syra, 8 PL smotany na šľahanie, celá rasca, mleté čierne korenie, soľ, olej

Zemiaky očistíme a rozkrojíme po dĺžke na polovicu. Uložíme ich na vymastený plech, osolíme, okoreníme, pokvapkáme olejom a dáme na 30 minút piecť do vyhriatej rúry. Syr postrúhame a zmiešame so smotanou. Zmesou natrieme rezné plochy zemiakov, vrch posypeme celou rascou a pečieme ešte 10 minút.

 

ZEMIAKY OBAĽOVANÉ SYROM

Zemiaky, tvrdý syr, maslo, soľ

Zemiaky uvaríme v šupke, olúpeme a nakrájame na väčšie kúsky rovnakej veľkosti. Namočíme ich v rozpustenom osolenom masle a obalíme v nastrúhanom syre. Naskladáme do vymastenej zapekacej nádoby a necháme v horúcej rúre zapiecť, kým nezhnednú.

 

ZEMIAČIKY S CESNAKOM 

Malé zemiaky, cesnak, soľ, masť, oškvarky

Malé umyté zemiačiky so šupkou upečieme vcelku na plechu vo vyhriatej rúre. Občas plechom potrasieme. Keď sa im kožka trocha nafúkne, na dotyk pukne a sú mäkké, máme ich pripravené. Poriadne ich premiešame s prelisovaným cesnakom, masťou a oškvarkami. Zapíjame kyslým mliekom alebo aj pivom.

 

ZEMIAKY S JOGURTOVO-SMOTANOVOU OMÁČKOU

Zemiaky, 1 kyslá smotana, 1 jogurt, lučina, drvený cesnak, pažítka, postrúhaný chren, maslo, soľ

Stredne veľké zemiaky očistíme dôkladne kefkou pod tečúcou vodou, osušíme a zabalíme každý zvlášť do alobalu. Naukladáme na mriežku v rúre a pečieme asi 45 minút. Medzitým rozmiešame  kyslú smotanu s jogurtom a lučinou, posolíme, ochutíme prelisovaným cesnakom, nasekanou pažítkou a chrenom. Po upečení do každého zabaleného zemiaka buchneme päsťou, vyberieme z alobalu a na tanieri otvoríme vidličkou. Posolíme, nakladieme kúsky masla, zalejeme omáčkou a podávame s cmarom.

 

ZEMIAKY SO SYROVOU NÁPLŇOU

800 g stredne veľkých zemiakov, 100 g plesňového syra (Niva), 1 šálka krémovej kyslej smotany, 1 žĺtok, soľ, mleté čierne korenie, 2 PL masla

Neolúpané zemiaky dôkladne očistíme, a uvaríme do polomäkka. Potom ich scedíme, povrch mierne zrežeme a a dužinu vydlabeme lyžičkou. Vnútrajšok zemiaka osolíme, okoreníme a naplníme syrovou plnkou. Tú pripravíme tak, že plesňový syr rozdrobíme vidličkou, pridáme na malé kocôčky nakrájanú zemiakovú dužinu z vnútrajška zemiaka a všetko zmiešame so smotanou a žĺtkom. Naplnené zemiaky rozložíme na ľahko vymastený plech, na ich povrch pokladieme vločky masla a vo vyhriatej rúre ich zapečieme. Podávame ihneď po dohotovení. INÝ VARIANT: - na 8 zemiakov 150 g nastrúhaného tvrdého syra, rascu, soľ, mleté čierne korenie – postup rovnaký. Alebo na plnku do 8 zemiakov ako inú kombináciu použijeme 150 g nivy, 1 cibuľu, soľ, 100 g polotučného tvarohu, pažítka

ZEMIAKY V SLANINE

800 g nových zemiakov, 20 plátkov slaniny (môže byť aj údená), 4 lyžičky rozdrvených rozmarínových listov ( ak nemáte vynechajte), ½ lyžičky soli

Zemiaky dobre vydrhneme a po dĺžke prerežeme. Plátky slaniny posypeme rozmarínovou drvinou, prerezané polovičky zemiakov osolíme a opäť ich spojíme. Každý zemiak položíme na plátok slaniny a pevne ho do nej zabalíme. Konce slaniny môžeme prichytiť kúskom špáradla, aby sa nerozbalili a zemiak sa nerozpadol. Na rošt prestrieme papier na pečenie, zemiaky naň pokladieme a v rúre predhriatej na 200°C pečieme cca 35 minút.

 

 

Varené zemiakové jedlá

 

ČÍNSKE HALUŠKY

Základné haluškové cesto, červená cibuľa, cesnak, šampiňóny, čínska kapusta, pažítka, olej

Postup je rovnaký ako pri príprave bryndzových halušiek – uvaríme si halušky. na náplň si najemno posekáme červenú cibuľu, opražíme ju, pridáme rozotrený cesnak a nakrájané šampiňóny a chvíľu dusíme. Potom pridáme pokrájanú čínsku kapustu, zalejeme vodou a dusíme, kým nezmäkne. Zmes premiešame s haluškami a posypeme pažítkou.

 

FAREBNÝ KNEDLÍK

5 zemiakov,  5 rohlíkov, 1 vajce, 1 mrkva, 1 petržlen, pažítka

Do postrúhaných zemiakov pridáme na kocky nakrájané rohlíky a vajce – uhnetieme. Potom pridáme najemno  nastrúhanú mrkvu a  petržlen  a  nasekanú pažítku. Vytvoríme gule ( do dlane ) a dáme variť do vriacej vody.

 

GEMERSKÉ KNEDLÍKY

800 g zemiakov, 200 g údeného mäsa, 2 strúčiky cesnaku, majoránka, 60 g hladkej múky, 3 cibule, soľ, mleté čierne korenie

Zemiaky najemno postrúhame, prebytočnú kvapalinu zlejeme. Pridáme pomleté uvarené údené mäso, mleté čierne korenie, prelisovaný cesnak, podľa chuti majoránku, múku a soľ. Vypracujeme cesto, ktoré musí byť husté. Vyformujeme z neho guľky, ktoré obalíme v hladkej múke a  uvaríme vo vriacej osolenej vode. Podávame ich poliate opraženou cibuľou.

 

HALUŠKY S  ÚDENÝM MÄSOM A KYSLOU KAPUSTOU

1 kg  zemiakov, 400 g hrubej múky, 150 g vareného údeného mäsa, 1 vajce, soľ, mleté čierne korenie, majorán,  1 strúčik cesnaku, petržlenová vňať, olej, 2 cibule

Zemiaky očistíme, umyjeme, najemno postrúhame, dáme do utierky a zbavíme prebytočnej vody. Vložíme do misy, pridáme múku, nadrobno pokrájané mäso, vajce, soľ, korenie, majorán, pretlačený cesnak, nasekanú vňať a 1 nadrobno nakrájanú a na oleji opraženú cibuľu. Zmes premiešame, necháme 5 minút odpočinúť. Potom pomocou lyžice hádžeme do vriacej osolenej vody halušky a pri miernej teplote varíme 5 minút. Uvarené scedíme, posypeme opraženou cibuľou a podávame s dusenou kyslou kapustou.

 

CHVALOVSKÉ GUĽKY

Zemiaky varené v šupke aj  postrúhané surové ( pol na pol), klobása, škvarky, vajce, soľ, mleté čierne korenie, roztlačený cesnak, červená paprika

Uvarené zemiaky postrúhame a  zmiešame ich s  postrúhanými ocedenými surovými zemiakmi,  pridáme pomleté škvarky, nadrobno pokrájanú klobásku, cesnak, soľ a korenie, vajce. Výsledná hmota má mať takú hustotu, aby sa z nej dali tvoriť malé guľky. Tie obalíme v hladkej múke a varíme vo vriacej vode  5 – 10 minút ( podľa ich veľkosti ). Keď vyjdú navrch, vyberieme ich na misu  a polejeme popraženou cibuľkou. Zo zvyšnej vody po varení vyrobíme super polievku –  povaríme v  nej  nadrobno nakrájané  zemiaky, alebo nadrobno nasekanú kyslú kapustu + rascu, majoránku a  pod., podľa vlastných predstáv   a  domácich zásob.

LIPTOVSKÉ BATÔŽKY

200 ml kyslej smotany, 2 žĺtky, 1 lyžica masla, 750 g zemiakov, 1 lyžica krupice, 4 lyžice hrubej múky, soľ. Na tvarohovú plnku: 70 g údenej slaniny, 300 g tvarohu, 1 PL nasekaného kôpru, soľ

Zemiaky uvaríme v šupke. Precedíme, olúpeme a nastrúhame alebo pomelieme na mäsovom mlynčeku. Pridáme žĺtky, krupicu, soľ a múku a vypracujeme cesto, ktoré rozvaľkáme na pomúčenej doske a nakrájame na štvorce. Na každý štvorec dáme trocha tvarohovej plnky ( tvaroh pretrieme, posolíme, pridáme kôpor, nakrájanú rozškvarenú slaninu a dobre premiešame), okraj cesta prehneme a postláčame. Batôžky uvaríme v osolenej vode, ocedíme, pokvapkáme maslom a polejeme kyslou smotanou.

 

PREŠOVSKÉ CESNAKOVÉ KNEDLÍKY

5 stredne veľkých zemiakov, 100 g hrubej múky, 1 vajce, 3 strúčiky cesnaku  ( alebo aj viac, podľa chuti a veľkosti ), mleté čierne korenie, 250 g údeného  vareného mäsa, soľ, 100 g údenej slaniny

Postrúhané zemiaky posypeme trochou múky, po odstáti z nich zlejeme prebytočnú vodu, primiešame múku, vajce, prelisovaný cesnak, korenie a nadrobno nakrájané údené mäso. Dobre premiešame a  tvarujeme menšie guľky, ktoré varíme v osolenej vriacej vode. Uvarené vyberieme, opláchneme teplou vodou a pre podávaním na tanieroch polejeme opraženou slaninkou.

 

SKOROZEMIAKOVÉ KNEDLÍKY

5 väčších zemiakov, 4 – 5 rohlíkov, vajce, soľ, cesnak, zelená petržlenová alebo pažítková vňať

Do misky nadrobíme rohlíky, na nich nastrúhame zemiaky. Voda zo zemiakov sa do rohlíkov vsiakne asi za 2 hodiny. Potom pridáme ostatné suroviny, spracujeme cesto, z ktorého tvoríme malé knedlíky. Varíme ich 5 – 7 minút vo vriacej osolenej vode, potom ich omastíme rastlinným tukom, prípadne opraženou cibuľou. Ako príloha sa k nim hodí kapusta v akejkoľvek podobe. Do knedlíkového cesta  môžeme pridať tiež nasekané škvarky, údené mäso, opečenú salámu, šunku, tofu syr a pod.

 

ZEMIAKOVÉ KNEDLÍČKY DO POLIEVKY ZO SUROVÝCH ZEMIAKOV

6 väčších zemiakov, 3 - 4 lyžice múky, soľ

Postrúhané zemiaky zalejeme v miske veľkým hrnčekom vody,  potom ich dáme na cedidlo a necháme ich tam, kým voda nestečie. Potom ich zmiešame s múkou a štipkou soli. Z cesta vykrajujeme lyžičkou malé knedličky, ktoré dáme do polievky na niekoľko minút povariť.

 

ZEMIAKOVÉ KNEDLÍČKY DO POLIEVKY Z VARENÝCH  ZEMIAKOV I.

1 žĺtok, maslo vo váhe 1 vajca, 4 uvarené zemiaky, 1 PL hrubej múky, petržlenová vňať, soľ

Žĺtok vymiešame z maslom, pridáme najemno nastrúhané zemiaky ( uvarené deň vopred ), múku, soľ, petržlenovú vňať. Z  dobre premiešanej hmoty tvarujeme malé knedličky, ktoré zavaríme na 5 - 7 minút v slanej vode. Dierkovanou naberačkou ich vyberieme a servírujeme v polievke.

 

ZEMIAKOVÉ KNEDLÍČKY DO POLIEVKY Z  VARENÝCH  ZEMIAKOV II.

20 dkg zemiakov, 3 dkg masla, 2 dkg múky, ½ malej cibule, 5 dkg krupice, 1 žĺtok, 1 vajce, soľ, posekaná petržlenová vňať

Maslo so soľou a žĺtkom vymiešame, pridáme vajce, múku, prelisované varené zemiaky, krupicu,  na masle zružovenú cibuľu a  petržlenovú vňať. Vymiešame, vytvarujeme malé knedličky a  dáme ich na 5 minút povariť do polievky.

 

ZEMIAKOVÉ KNEDLÍKY S NEMÄSOM

Zemiakové cesto ( ako na zemiakové pirohy ), cibuľa, rastlinný olej, údené tofu, cesnak, sójová drť, soľ, mleté čierne korenie

Tofu povaríme s cesnakom, soľou a korením ( alebo ako ste zvyknutí, podľa chuti ), a nakrájame na kocky. Sójovú drť si vopred namočíme do ochuteného nálevu, masoxu a  pod., tiež podľa chuti a  necháme naboptnať, potom z  neho tekutinu vytlačíme. Cibuľku osmažíme dohneda, pridáme k nej tofu a sójovú drť a dochutíme mletým čiernym korením, a ešte čím len chcete. Plnku necháme vychladnúť. Ďalší postup a la nasledujúci recept.

 

ZEMIAKOVÉ KNEDLÍKY S ÚDENÝM MÄSOM

Zemiakové cesto na pirohy ( basic recepty ) alebo iný druh: 800 g zemiakov, 250 g hrubej múky, 2 vajcia,  70 g krupice, soľ,  na plnku:  300 g údeného mäsa,  prípadne maslo a cibuľa

Pripravíme si jedno alebo druhé zemiakové cesto z uvarených zemiakov. Mäso nakrájame na drobné kúsočky alebo pomelieme a opečieme nasucho, prípadne na masle s cibuľou nakrájanou nadrobno. Cesto rozvaľkáme na pomúčenej doske a pokrájame na štvorce cca 6 x 6 cm. Na každý štvorec položíme kôpku plnky, knedle dobre uzatvoríme, zaguľatíme a dáme variť do vriacej osolenej vody. Varíme ich cca 10 minút. Podávame poliate roztopenou masťou s udusenou kyslou kapustou.

 

ZEMIAKOVÉ KNEDLÍKY SO ŽEMĽOU

400 g uvarených zemiakov, 2 vajíčka, 250 g hrubej múky, 150 g krupice, soľ, 100 g žemle (rožok)

Zemiaky pomelieme, pridáme vajce, múku, krupicu a soľ a spracujeme tuhšie cesto. Nakoniec doň pridáme nakrájanú žemľu, vytvarujeme knedlíky, ktoré uvaríme v osolenej vode.

 

ZEMIAKOVÉ REZANCE

750 g  zemiakov,  300 g hrubej múky, ½ ČL soli, 1 vajce, 30 g rastlinného oleja

Zemiaky uvaríme v šupke, olúpeme, necháme vychladnúť a prelisujeme. Pridáme k nim múku, soľ, vajce a spracujeme cesto, ktoré rozdelíme na niekoľko bochníkov, každý vyvaľkáme na hrúbku cca 1,5 mm a hneď pokrájame na širšie rezance. Vložíme do vriacej osolenej vody, vareškou podoberieme odo dna a pri miernej teplote varíme asi 8 minút. Uvarené vyberieme dierovanou naberačkou a premiešame s rastlinným olejom. Podávame ako samostatný pokrm na slano ( posypané  strúhaným tvrdým tvarohom alebo syrom, s dusenou zeleninou ) alebo na sladko ( sypané mletými orieškami, makom a pod. ). Môžeme ich tiež zapiecť – potrebujeme  500 g uvarených zemiakových rezancov, ½ rozložíme na dno olejom potretej zapekacej misy, potrieme ich slivkovým lekvárom               ( 100 g rozmiešame v troške horúcej vody ), posypeme 50 g mletého maku, ktorý si zmiešame s 20 g najlepšie prírodného kryštálového cukru, všetko prikryjeme druhou polovicou uvarenej cestoviny, pokapeme olejom a v predhriatej rúre krátko zapečieme. Zapekacia miska je najlepšia plytká a trochu väčšia.

 

 

Zemiakové jedlá zapekané v rúre

 

JESENNÉ KORÁLIKY

1 - 1 ½  kg menších zemiakov, 3 mrkvy, 2 petržleny, ½ zeleru, 4 väčšie cibule, 300 g šunkovej salámy, ½ ČL bazalky, ½ ČL estragonu a korenia gyros, 5 strúčikov cesnaku, ¼ l mlieka, 2 PL kyslej smotany, 2 vajcia, 250 g postrúhaného syra, soľ, mleté čierne korenie, vegeta, posekaná petržlenová vňať, tuk

Umyté zemiaky osušíme a poukladáme ( ak sú pekné zdravé aj so šupkou ) vedľa seba na dno pekáča s vyšším okrajom, ktorý sme nahrubo potreli tukom. Dáme ich piecť do rúry asi na 20 minút. Medzitým postrúhame všetku zeleninu na hrubšom strúhadle a postrúhame aj šunkovú salámu, prípadne ju na veľmi jemno nakrájame. Po uplynutí 20 minút zemiaky s rúry vyberieme, nasypeme na ne zeleninu a znova dáme piecť, asi na 10 minút. Potom na ne pridáme  salámu a pečieme ďalších 10 minút. Nakoniec ich dochutíme koreninami, vegetou soľou, prelisovaným cesnakom - všetko môžeme spolu s vajcom a smotanou rozšľahať v mlieku, ktorým potom zalejeme celý pekáč. Povrch posypeme syrom a jedlo dopekáme ďalších 10 - 15 minút. Pred podávaním posypeme petržlenovou vňaťou. 

 

KRUPICOVÝ ZÁVIN

½ kg zemiakov uvarených v šupke, ½ kg polohrubej múky, 1 dl mlieka, 1 kocku droždia, soľ, masť

Uvarené zemiaky roztlačíme do hladka a necháme vychladnúť. Pridáme ostatné suroviny a spracujeme cesto, ktoré rozdelíme na štyri časti. Každú časť rozvaľkáme, omastíme rozpustenou masťou, posypeme krupicou a zrolujeme. Pokrájame na kúsky, poukladáme ich na vymastený plech a upečieme v rúre. Najprv pečieme slabo, neskôr teplotu zvýšime.

 

LAZNÍCKE ZEMIAKY

1 ½ kg zemiakov uvarených v šupke,  30 dkg domácej klobásy, 20 dkg bryndze, 1 veľká cibuľa,    3 strúčiky cesnaku, 2 dl kyslej smotany, 3 vajcia, soľ, olej na opečenie klobásy

Kolieska klobásy opečieme na oleji. Vychladnuté zemiaky olúpeme a pokrájame na kolieska. Tie poukaldáme do vymastenej zapekacej nádoby, posolíme, pridáme opečenú klobásu, potrúsime bryndzou, na ňu rozložíme kolieska cibule a posypeme pretlačeným cesnakom.  Polejeme tukom vypečeným s klobásy a zapekáme v horúcej rúre, kým povrch trochu nezružovie. Potom zalejeme smotanou, v ktorej sme rozhabarkovali vajcia a necháme znova zapiecť tak, aby sa vajcia zrazili a smotana vsiakla do jedla.

 

MILÁČIKOVE ZEMIAKY

Zemiaky podľa potreby, asi 30 dkg mletého hydinového mäsa, trocha hrášku ( sterilizovaného, čerstvého alebo mrazeného ), 1 väčšia cibuľa, podľa chuti cesnak, 1 kelímok šľahačkovej smotany, štipka majoránky, soľ, štipka bieleho mletého korenia, slnečnicový alebo olivový olej

V kuchte si uvaríme zemiaky v šupke. Medzitým speníme cibuľku, pridáme mäso a opekáme. Potom k nemu pridáme na kúsky nasekaný cesnak, hrášok, uvedené korenia a osolíme. Uverené zemiaky nakrájame na  kúsky, vmiešame k mäsovej zmesi. Všetko navrstvíme do vymasteného pekáča a dáme do predhriatej rúry. Po 10 minútach zmes polejeme smotanou a necháme ešte 20 minút pri zníženej teplote dopekať.

 

POCHÚŤKA V ALOBALE

5 - 6 väčších zemiakov, 2 parkové klobásy alebo špekáčiky, 1 mrkva, 2 papriky, 2 - 3 paradajky, horčica, kečup, soľ, 1 cibuľa, grilovacie korenie, rasca, 100 g údenej slaniny, alobal

Zemiaky, klobásu a ostatné suroviny pokrájame na drobné kocky, mrkvu na kolieska. Ochutíme uvedenými prísadami podľa potreby a masu uložíme na alobal, ktorý dobre uzatvoríme. V rúre pečieme cca ¾ - 1 hodiny. Podávame s tatárskou omáčkou, horčicou, ľubovoľnými zeleninovými prílohami a chlebom.

 

ROLÁDA PLNENÁ ÚDENÝM MÄSOM

500 g zemiakov, 500 g polohrubej múky, prášok do pečiva, 1 vajce, soľ, 500 g uvareného údeného mäsa

Zemiaky uvaríme v šupke, olúpeme a pretrieme. Pridáme múku zmiešanú s práškom do pečiva, vajce, štipku soli a vypracujeme hladké cesto. Uvarené údené mäso zomelieme, rozotrieme na rozvaľkané zemiakové cesto, zvinieme, uložíme na čistú utierku navlhčenú studenou vodou a pevne zviažeme na koncoch, aby sa roláda pri varení nerozbalila. Potom roládu dáme variť do vriacej vody do väčšieho hrnca. Asi po 15 minútach keď roláda vypláva na povrch, ju opatrne vyberieme, rozbalíme a krájame na porcie. Podávame s dusenou kyslou kapustou.

INÝ SPÔSOB:  cca 1 kg zemiakov, 100 g krupice, 300 g hrubej múky, 2 vajcia, soľ, na plnku : 500 g údeného mäsa, 100 g strúhanky, 50 g masla, 2 vajcia – z uvedených surovín vymiesime cesto. Pomleté uvarené údené mäso zmiešame s praženicou z vajec a masla a so strúhankou. Roládu pripravíme ako je uvedené vyššie – namiesto navlhčenia môžeme utierku potrieť tukom. Varíme v  pekáčiku ¾ hodiny pod pokrievkou na miernom plameni – po pol hodine roládu obrátime. Podávame ju pokrájanú na plátky s dusenou kyslou kapustou

 

STAROPRAŽSKÉ ZEMIAKY

1 kg zemiakov, 100 g masla, 4 vajcia, šálka hustej smotany, 100 g šunky, soľ, mleté čierne korenie, muškátový kvet, strúhanka

Vopred uvarené a  olúpané zemiaky rozdelíme na polovice. Jednu nakrájame na plátky a druhú prelisujeme alebo nastrúhame. Zapekaciu misu vymastíme maslom, vysypeme strúhankou a vyložíme plátkami zemiakov. 50 g masla vyšľaháme s vajcami do peny, pridáme nastrúhané zemiaky, soľ, korenie, štipku muškátového kvetu a na kocky nakrájanú šunku. Všetko dobre premiešame a uložíme na zemiaky do zapekacej misky. Povrch pokropíme zvyškom masla, zapečieme. Potom zalejeme rozšľahanou smotanou a dopečieme.

 

TALIANSKE  ZEMIAKY

Zvyšky pečeného alebo vareného mäso z polievky, paradajky a zemiaky podľa potreby, maslo, strúhanka, soľ, cibuľa, asi ¼ l mlieka a vajce na zaliatie

Vopred uvarené zemiaky pokrájame na kolieska. Paradajky sparíme, olúpeme a tiež nakrájame na kolieska. Mäso rozsekáme. Do zapekacej formy vymastenej maslom najprv navrstvíme mäso ( podľa potreby a chuti ho okoreníme). Naň rozložíme paradajky a potom kolieska zemiakov. Každú vrstvu zasypeme strúhankou, osolíme, posypeme cibuľkou a niekoľkými vločkami masla. Všetko zalejeme mliekom s rozšľahaným vajíčkom a upečieme.

 

TATRANSKÉ  ZEMIAKY

Zemiaky, bryndza, červená paprika, soľ, cibuľa, slaninka

Vopred uvarené zemiaky v šupke (najlepšie nové) očistíme a  pokrájame na kolieska. Bryndzu zmiešame s paprikou a nadrobno nakrájanou cibuľou – zmes dáme schladiť do chladničky.  Slaninku nakrájame na drobno (ako na oškvarky) ale necháme si 4 – 5 plátkov na položenie navrch. Pokrájané zemiaky potom vrstvíme spolu s bryndzou a nakrájanou slaninkou do zapekacej formy. Zapekáme cca 30 minút a pred dopečením položíme navrch plátky slaninky.

INÝ SPÔSOB: 800 g zemiakov uvarených v šupke, 200 g bryndze, rasca, soľ, 70 g masla –  do pekáča kladieme striedavo vrstvu zemiakov a bryndze, posolíme, posypeme rascou a pokvapkáme maslom. V rúre upečieme do ružova.

 

ZAPEKANEC

200 g údenej slaniny, 500 g zvyškového vareného, duseného alebo pečeného suchšieho mäsa,              8 zemiakov uvarených v šupke, 6 cibúľ, 3 vajíčka, 1 téglik kyslej pochúťkovej smotany, vegetu, rascu, soľ podľa chuti ( slanina a vegeta však jedlo dosť osolia )

Údenú slaninu nadrobno pokrájame a opražíme. Na nej popražíme do sklovita cibuľu, pokrájanú na krúžky. Na dno ohňovzdorného pekáča rozložíme vrstvu opraženej cibule, na ňu vrstvu zemiakov, nakrájaných na kolieska, na to mäso pokrájané na plátky alebo aj na drobné kúsky. Naň dáme opäť cibuľu a zemiaky. Môžeme urobiť aj niekoľko vrstiev, záleží od veľkosti a hĺbky pekáča. Vajíčka dobre premiešame so smotanou a vegetou a zalejeme pripravenú masu v plechu. Vrch posypeme rascou a dáme zakryté zapiecť na 20 - 25 minút. Podávame s čerstvým šalátom alebo nakladanou zeleninou.

 

ZAPEKANÉ ZEMIAKY S HUBAMI

1 kg zemiakov, 80 g masla, 1 PL olivového oleja, 400 g húb nakrájaných na plátky ( alebo vopred namočených sušených ),  2 strúčiky cesnaku, 250 ml 18% smotany, 2 šalotky,  1 PL čerstvého tymiánu ( alebo ¼  PL sušeného ), 20 g strúhaného parmezánu, asi 75 g múky  na posypanie:          20 g strúhaného parmezánu + 60 g iného strúhaného syra, 2 PL posekanej pažítky ( alebo ½ PL sušenej ), 1 PL posekaného tymiánu ( alebo ¼ PL sušeného )

Maslo rozohrejeme,  pridáme huby a prelisovaný cesnak a za stáleho miešania smažíme cca 8 minút, alebo kým sú huby mäkké a tekutina a vyparila. Zemiaky olúpeme a na tenko nakrájame. V miske zmiešame hubovú zmes, smotanu, posekané šalotky, tymián a strúhaný parmezán. Olejom vymažeme nižšiu zapekaciu misku ( asi 1 ¾ l objemu ). Kolieska zemiakov obalíme v múke, prebytočnú oprášime. Zemiaky naskladáme na dno vymastenej zapekacej nádoby, nalejeme na ne hubovú zmes a posypeme zmesou na posypanie. Tú získame zmiešaním všetkých surovín. Pečieme v rúre, vyhriatej na 180 - 190 °C a pečieme cca 1 hodinu, až sú zemiaky mäkké a povrch chrumkavý. Podávame horúce. Podávame s dobrým šalátom. RADA: parmezán je drahý, môžete ho nahradiť bežným tvrdým syrom, ale aspoň raz si vyskúšajte recept v originály.

Jednoduchší variant: 1 cibuľa, 300 g zemiakov, 250 g húb, 200 ml šľahačkovej smotany, 50 g masla, štipka soli, hrsť nasekanej  pažítky - Uvarené kocky zemiakov dáme do pekáčika vymasteného maslom. Huby si osmažíme s cibuľkou na masle, pridáme smotanu, osolíme a zalejeme zemiaky. Upečieme, posypeme pažítkou.

 

ZAPEKANÉ ZEMIAKY S KORENÍM

8 väčších zemiakov, 4 – 6 strúčikov cesnaku,  ½ ČL soli, 2 ČL provensálskeho korenia alebo            4 PL nasekaných čerstvých zelených vňatí, 4 PL masla, 3 vajcia, 100 ml kyslej smotany

Ošúpané zemiaky, nakrájané na tenké plátky, premiešame s prelisovaným cesnakom, soľou a zvolenou kombináciou byliniek. Zapekaciu nádobu bohato vytrieme maslom, vložíme do nej okorenené zemiaky a dáme piecť do vyhriatej rúry. Keď zmäknú, ušľaháme vajcia so smotanou, nalejeme ich na zemiaky a zapečieme Podávame ako samostatné jedlo so sezónnym šalátom, ale tiež ako prílohu k rybe alebo k údeninám.

 

ZAPEKANÉ ZEMIAKY S KÔPROM

800 g zemiakov, 2 PL masla, 1 cibuľa, 3 PL polohrubej múky, ½ l vývaru, 100 ml kyslej smotany,  1 – 3 vajcia, 4 PL nakrájaného kôpru, soľ

Zemiaky, uvarené v šupke, olúpeme a nakrájame na kocky. Vložíme do vymasteného pekáča. Na panvici speníme nadrobno pokrájanú cibuľu, pridáme múku a pripravíme svetlú zápražku. Rozšľaháme ju s vychladnutým vývarom, povaríme a vmiešame smotanu. Potom zašľaháme vajcia, osolíme a takto vzniknutú omáčku premiešame s kôprom a nalejeme na zemiaky v pekáči. Dáme na 20 minút zapiecť a hotový pokrm husto posypeme nadrobno posekaným kôprom.

 

ZAPEKANÉ ZEMIAKY SO  STRÚHANKOU

Zemiaky uvarené v šupke ( množstvo na jednu vrstvu na plech ), soľ, asi 4 hrste strúhanky, olivový olej

Olúpané zemiaky pretlačíme cez drôtený krájač ako na šalát a dáme na hlboký plech. Posolíme, podlejeme trošku vodou, zasypeme strúhankou, pokvapkáme olejom a premiešame. Dáme zapiecť do predhriatej rúry. Je to výborná príloha k mäsu, ale môžeme ich zbaštiť aj samostatne, s acidofilným mliekom – vtedy si ich pripravte viac.

 

ZAPEKANÉ ZEMIAKY S TVAROHOM

80 g údenej slaniny, 100 g šunky, 300 g mäkkého tvarohu ( ak šunku vynechávame tak 400 g ),  800 g zemiakov, mletá červená paprika,  pažítka, 30 g masla, 30 g strúhanky, soľ

Slaninku, pokrájanú na kocky, opražíme – buď samu, alebo s kockami šunky.  V šupke uvarené zemiaky olúpeme a pokrájame na plátky. Tvaroh vymiešame s paprikou, soľou a nadrobno pokrájanou pažítkou. Zapekaciu misu vytrieme maslom, vysypeme strúhankou a striedavo navrstvíme plátky zemiakov, ktoré posypeme opraženou slaninkou ( a šunkou ). Na ne dáme vrstvu pripraveného tvarohu a všetko opakujeme, posledná vrstva sú zemiaky. Pokvapkáme ich vypečeným tukom zo slaniny a zapečieme v dobre vyhriatej rúre. Podávame so zeleninovým šalátom.

 

ZAPEKANÉ ZEMIAKY SO ZELENINOU A RYŽOU

500 g zemiakov, 100 g ryže, olej, 3 šálky vývaru, soľ, mleté čierne korenie a ľubovoľnú kombináciu zeleniny napr. 1 cibuľu + šálku zeleného hrášku + kúsok zeleru + ½ karfiolu            + 2 paradajky

Ryžu uvaríme do polomäkka, zemiaky nakrájame na plátky, zeleninu nakrájame alebo rozdelíme na menšie kúsky ( podľa druhu ). Do pekáča vymasteného olejom dáme vrstvu zemiakov, zeleniny a ryže a takto vrstvy opakujeme – posledná zemiaky. Jednotlivé vrstvy pokvapkáme olejom a zalievame vývarom. Prikryté udusíme v rúre do mäkka. Namiesto zeleniny môžeme použiť hydinové mäso, ktoré vopred nakrájame na rezančeky, a necháme odležať v marináde, ktorú vyrobíme s oleja, prelisovaného cesnaku, kečupu, vajca a grilovacieho korenia. Potom na panvici orestujeme cibuľku, pridáme nakrájané šampiňóny, mäsové rezančeky a opražíme. Striedavo vrstvíme známym spôsobom so zemiakovými hranolkami z vopred uvarených zemiakov a ryžou,  masu nakoniec zalejeme mliekom, posypeme vločkami masla a necháme 30 minút zapekať. Porcie zdobíme kolieskami paradajky, uhorky a papriky.

 

ZEMIAKOVÁ BABA S KYSLOU KAPUSTOU

1 kg zemiakov, 50 g ovsených vločiek, 30 g oleja, 100 g celozrnnej múky, 250 g kyslej kapusty, podľa chuti cesnak, soľ a rasca

Zemiaky očistíme a postrúhame. Zmiešame ich s múkou, ovsenými vločkami a soľou. Kapustu pokrájame na drobno, pridáme k zemiakovej zmesi, dochutíme rascou, prelisovaným cesnakom a vylejeme na vymastený pekáč. Pečieme v dobre rozohriatej rúre asi 45 minút. Podávame s kyslým mliekom alebo bylinkovým čajom.

 

ZEMIAKOVÁ PAŠTÉTA

1 kg zemiakov, 1 lyžička rasce, soľ, 250 g mrazeného špenátu, 60 g zelených byliniek, 4 vajcia,  450 g kyslej smotany, štipka kayenského korenia, čerstvo zomleté čierne korenie, 125 g strúhanej goudy, tuk na vymastenie

Zemiaky uvaríme v šupke s rascou a soľou. Vychladnuté olúpeme a nakrájame na plátky. Špenát pripravíme podľa návodu na obale, umyté a osušené bylinky jemne nasekáme. Vymastíme obdĺžnikovú paštétovú (alebo chlebíčkovú) formu. Vajcia rozšľaháme s kyslou smotanou, koreniami a soľou. Zmiešame špenát, bylinky a 2/3 nastrúhaného syra.  Formu striedavo plníme vrstvou zemiakov, špenátu a každú vrstvu polievame ochutenými vajcami. Formu vložíme do vodného kúpeľa a pečieme na spodnej priečke rúry vyhriatej na 180°C. Pred dopečením posypeme povrch zostávajúcim syrom, chvíľu zapečieme a dáme vychladnúť.

 

ZEMIAKOVÁ PIZZA I.

1 kg olúpaných surových zemiakov, 1 vajce, soľ, 4 – 5 strúčikov cesnaku, trocha majoránky, hladká múka podľa potreby

Všetky suroviny vložíme do mixéra alebo robota a rozmixujeme najemno ( múku pridávame nakoniec ), až kým nevznikne hustejšia hmota ako na zemiakové placky. Keď máme cesto pripravené vymastíme si plech a cesto naň vylejeme. Upečieme ho buď len v pôvodnom stave – čisté a podávame pokrájané na väčšie štvorce, ktoré môžeme poliať tatárskou omáčkou, alebo ho plníme. Plnky si volíme podľa chuti a domácich zásob – nasekaná kyslá kapusta s nadrobno pokrájanou údenou slaninkou, alebo údené mäsko,  zvyšky vareného alebo pečeného mäsa, klobása, párky, saláma, huby, čerstvá zelenina, sterilizovaná kukurica, cibuľa a pod. – jednotlivé prílohy vhodne kombinujeme. Po upečení ako prílohu môžeme podávať tatársku omáčku, kečup, jogurtovú omáčku ( alebo rôzne hotové, či doma vyrobené studené omáčky – bylinkové, syrové, hubové a pod.)  Ide vlastne o  veľkú a  fajnú zemiakovú maxiplacku upečenú v rúre. Ak dostanete nečakanú návštevu, je to rýchlo hotové vďačné pohostenie – za pomoci mixéra ho určite vyrobíte skôr, ako napr. obložené chlebíčky. Pri pečení nerozotrite cesto na plech vo veľmi hrubej vrstve, pretože potom budete konzumovať surovú zemiakovú masu obalenú kôrkou. Platí to tiež opačne, vrstva nemá byť príliš tenká, aby ste nevyrobili obdobu podrážky. Variť sa musí s určitým citom a množstvom lásky – aj pri správne hrubom ceste dávajte pozor, aby sa spodok pizze veľmi nepripiekol a  vrch nezostal polosurový. Preto pizzu najprv pečte na spodku rúry a potom dopekajte v strede.

 

ZEMIAKOVÁ PIZZA II.

5 kusov zemiakov, 1 prášok do pečiva, ½ l polohrubej múky, 3 vajcia, 1/8 l oleja, 5 strúčikov cesnaku,  podľa chuti soľ, rasca, mleté čierne korenie, majoránka

Zemiaky na hrubo postrúhame, zmiešame s ostatnými surovinami na hladkú hmotu, ďalej postup ako pri predchádzajúcom recepte.

 

ZEMIAKOVÉ PUSINKY

Asi 50 dkg zemiakov, 3 dkg masla, 1 žĺtok, 1 vajce, soľ, 3 dkg parmezánu ( alebo podobný druh syra), maslo a múka na plech (alebo papier na pečenie, alebo použite teflónový plech s nepriľnavým povrchom)

Olúpané zemiaky uvaríme v slanej vode, ocedíme. V miske vymiešame maslo do peny, pridáme prelisované zemiaky a ostatné suroviny (okrem žĺtka) a vymiešame na hladkú zmes. Plech potrieme maslom a poprášime múkou. Zemiakovou zmesou naplníme zdobiace vrecúško a nastriekame na plech pusinky, potrieme ich žĺtkom a upečieme – vhodné ako ozdobná  príloha pri slávnostnejšom menu.

ZEMIAKOVÝ PEKÁČIK

Pre 6 osôb -  9 veľkých zemiakov, 4 hrubšie plátky prerastanej údenej slaniny ( kanadskej ),           1 menšia cibuľa, 2-3 strúčiky cesnaku, 250 ml mlieka, 2 – 3 PL kyslej smotany, 1 vajce, soľ a mleté čierne korenie podľa chuti

Z nastrúhaných zemiakov vytlačíme vodu. Slaninu pokrájame na menšie kocky, upražíme, tuk zlejeme a odložíme si ho.  Cibuľu najemno nakrájame, cesnak nasekáme na malé kúsky, mlieko prevaríme. Zemiaky, cibuľu, cesnak a slaninu aj s horúcim tukom dobre vymiešame, okoreníme, dosolíme ( pozor slanina je sama osebe slaná). Vložíme na plech cca 23 cm x 33 cm alebo do zapekacej nádoby. Mlieko rozšľaháme so smotanou a vajcom a zalejeme zemiakovú zmes. Pečieme vo  vopred vyhriatej rúra na 180°C  cca 1 hodinu, alebo až kým nie je povrch svetlohnedý. Podávame ihneď, alebo necháme do druhého dňa odstáť, potom ohrejeme a podávame.

 

 

Zemiakové šaláty

 

JEDNODUCHÝ ZEMIAKOVÝ ŠALÁT

Menšie zemiaky, cibuľa, olej, mleté čierne korenie a na nálev 1 PL kryštálového cukru, trocha soli, 1 1/2dl vody, 1 PL horčice, podľa chuti ocot

Zemiaky uvaríme v šupke, scedíme ich, prelejeme studenou vodou a olúpeme. Po vychladnutí pokrájame na kolieska, pridáme cibuľu, pokrájanú nadrobno alebo na tenké kolieska, pokvapkáme olejom, posypeme korením a zalejeme vychladnutým nálevom ( vo vode rozvaríme cukor, pridáme ostatné ingrediencie a necháme vychladnúť). Zľahka premiešame, podľa potreby dochutíme a necháme aspoň hodinu odležať v chlade. Šalát môžeme osviežiť posekanou kôprovou vňaťou alebo pažítkou.

 

NÁLEV NA ZEMIAKOVÝ ŠALÁT

Rozpočet surovín je asi na 2 kg uvarených zemiakov – 3 dl vody, 1 PL horčice, 1 kávová lyžička pieskového cukru, soľ, dva cibule

Cibuľu si nakrájame na drobné kúsky a pridáme do nálevu, ktorý sme vyrobili z uvedených surovín. Necháme všetko asi 2 minúty povariť, vychladíme a nalejeme na nakrájané uvarené zemiaky. Takto upravený šalát môžeme nechať v chladničke až 3 týždne. Recept tvrdí, že je to rokmi osvedčený postup.

 

ŠTUDENTSKÝ ZEMIAKOVÝ ŠALÁT

50 dkg zemiakov, 1 menšie balenie tatárskej omáčky, 2 strúčiky cesnaku, soľ, mleté čierne korenie

Uvarené, vychladnuté zemiaky nakrájame na kocky alebo pretlačíme špeciálnym sitkom na šalát. Pridáme tatárku, soľ, korenie a prelisovaný cesnak. Premiešame, necháme asi 1 hodinu uležať. Podávame samostatne, alebo s vyprážaným syrom, rezňom a pod.